Włamali się do 15 plebanii

Do piętnastu plebanii włamali się w ciągu niecałych trzech miesięcy dwaj młodzi mężczyźni. Złapani po ostatnim włamaniu przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze. Zostali skazani na kary więzienia; będą także musieli wyrównać straty okradzionym proboszczom.

"Wyrok uprawomocnił się" - powiedziała PAP w poniedziałek prok. Elżbieta Potoczek-Bara z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Tarnowska prokuratura oskarżyła 19-letniego Rafała R. i 25-letniego Rafała G. o dokonanie w okresie od 6 stycznia do 25 marca włamań i kradzieży na 15 plebaniach w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Włamywacze wybierali plebanie w małych miejscowościach, w których mieszkał zazwyczaj jeden ksiądz. Włamywali się w godzinach wieczornych - podczas trwania wieczornego nabożeństwa w kościele.

W jednym przypadku weszli przez otwarte okno, w pozostałych musieli się włamać. Interesowały ich wyłącznie pieniądze, chociaż nie zawsze udało im się je znaleźć. Kilka razy zostali spłoszeni. Łącznie - według prokuratury - ukradli ok. 40 tys. zł.

Zatrzymano ich tuż po ostatnim włamaniu w wyniku pościgu.

Sąd uwzględnił wniosek oskarżonych w sprawie dobrowolnego poddania się karze i skazał ich bez przeprowadzania przewodu sądowego. Rafał G. skazany został na 3 lata pozbawienia wolności, Rafał R. na dwa lata i trzy miesiące. Obaj zobowiązani zostali do naprawienia szkody.

Jak poinformowała prokuratura, toczą się jeszcze inne postępowania w sprawie włamań na plebanie, w których zarzuty mogą usłyszeć obaj skazani.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama