Papież wspomina kard. Martiniego

Z wdzięcznością wspominam jego intensywną działalność apostolską, której oddawał się jako gorliwy zakonnik, duchowy syn św. Ignacego, wybitny uczony i ceniony biblista, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Biblijnego i wreszcie ofiarny i mądry arcybiskup Mediolanu - napisał papież w telegramie kondolencyjnym.

„Z wdzięcznością wspominam jego intensywną działalność apostolską, której oddawał się jako gorliwy zakonnik, duchowy syn św. Ignacego, wybitny uczony i ceniony biblista, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Biblijnego i wreszcie ofiarny i mądry arcybiskup Mediolanu”. Tak o zmarłym wczoraj w wieku 85 lat kard. Carlu Marii Martinim pisze w telegramie kondolencyjnym Benedykt XVI. Papież przypomina, że jego śmierć poprzedzona była długą chorobą, którą przeżywał w pogodzie ducha i w ufnym zdaniu się na wolę Boga. Ojciec Święty docenia w sposób szczególny jego posługę Słowu Bożemu, która uprzystępniła wielu osobom Pismo Święte i rozpowszechniła praktykę Lectio Divina.

Osobny telegram kondolencyjny wystosował też kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu przypomina, że kard. Martini dawał świadectwo o prymacie życia duchowego, a zarazem potrafił wsłuchiwać się w człowieka, biorąc pod uwagę jego różne uwarunkowania egzystencjalne i społeczne.

Śmierć kard. Martiniego wywołała we Włoszech wielkie poruszenie. Był on bowiem nie tylko biskupem jednej z najważniejszych diecezji w tym kraju, ale także czołowym włoskim intelektualistą, który podejmował dialog ze wszystkimi. Na ten aspekt jego posługi zwrócił uwagę aktualny metropolita Mediolanu kard. Angelo Scola. W jego przekonaniu zmarły purpurat zawsze był świadomy, że przesłanie Chrystusa przeznaczone jest dla wszystkich, również dla ateistów i agnostyków. Kard. Martini nawiązywał w tym do wielkiej tradycji Kościoła, czynił to jednak z właściwą sobie wrażliwością – stwierdził metropolita Mediolanu.

Pogrzeb kard. Martiniego odbędzie się w poniedziałek w mediolańskiej katedrze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama