Katecheta powinien być świadkiem

Katecheta musi wiedzieć, że jest świadkiem, który posługuje w imieniu Kościoła – mówił 31 sierpnia w Przemyślu abp Józef Michalik na zakończenie jesiennych kongregacji katechetycznych w archidiecezji przemyskiej.

Podobnie wypowiadał się bp Marek Mendyk z diecezji legnickiej, przewodniczący Komisji Wychowania przy KEP, który wygłosił referat dla katechetów.

Bp Mendyk w swoim wystąpieniu mówił o istocie katechezy mistagogicznej. Powołując się na słowa bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI podkreślał, że nie można sprowadzić katechezy wyłącznie do religioznawstwa czy religiologii, nawet jeśli takie byłyby oczekiwania niektórych środowisk.

„Nie lekceważąc tego ważnego miejsca, jakim jest katecheza w szkole, musimy podjąć działania, które będą przekładać się na życie liturgiczne i sakramentalne. Nie można poprzestać na katechezie szkolnej. Trzeba ją uzupełnić o katechezę parafialną, a jeszcze bardziej o katechezę rodzinną” – mówił biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Jego zdaniem dzisiaj bardzo trudno się pracuje z rodzicami i księża w coraz mniejszym stopniu mogą liczyć na ich udział w religijnym wychowaniu dzieci i młodzieży.

W swoim referacie bp Mendyk podkreślał rolę nowej ewangelizacji, która się przejawia nowym zapałem i nowymi sposobami dotarcia do „nowego” człowieka. Zwracał też uwagę na ruchy religijne, które, jego zdaniem, powinny odgrywać istotną rolę w duszpasterstwie, ponieważ są one jego siłą.

Bp Mendyk zaznaczył, że liturgia i katecheza są dwoma językami Kościoła. „W każdym z nich jest wyrażona rzeczywistość wiary chrześcijańskiej. Każdy z tych języków czerpie z tego samego źródła, jakim jest Tradycja biblijna i kościelna” – mówił przewodniczący Komisji Wychowania przy KEP.
„Dzisiejsza katecheza dopomina się o katechetę, który będzie świadkiem” – powiedział na zakończenie bp Mendyk.

Rolę postawy katechety w procesie formacji młodych ludzi podkreślał abp Józef Michalik. Metropolita przemyski zaznaczył, że katecheta musi wiedzieć, że jest świadkiem i posługuje w imieniu Kościoła. Zwracał uwagę, że powinien on być przyjacielem dzieci i młodzieży, a swoją pracę wykonywać z pasją i miłością. Podziękował przy tej okazji katechetom za ich „piękną i gorliwą pracę”.

„Liturgia jest obecna w całej katechezie, towarzysząc jej na wszystkich poziomach życia chrześcijańskiego. Katecheza musi być przesycona liturgią” – przekonywał ks. prałat Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, który był organizatorem kongregacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama