Na igrzyska cerkiew olimpijska

Prawosławny metropolita jekaterynodarski i kubański Izydor wmurował kamień węgielny pod cerkiew pw. Chrystusa Zbawiciela w Dolinie Imeretyńskiej pod Soczi. W mieście tym odbędą się w lutym 2014 roku zimowe igrzyska olimpijskie.

Przyszła świątynia, położona obok Parku Olimpijskiego, stanowić będzie część dużego kompleksu duchowo-oświatowego, jaki ma stanąć w tym miejscu. Kamień, wmurowany w fundamenty przyszłej cerkwi, odkryli archeolodzy podczas wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej świątyni bizantyńskiej z IX wieku, która stała tam jeszcze przed chrztem Rusi Kijowskiej (988). Budowa cerkwi winna się zakończyć w grudniu 2013 r.

W uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia, obok metropolity i duchowieństwa, wzięli także udział m.in. kierownik administracji prezydenta Rosji – Władimir Kożyn i burmistrz miasta – Anatolij Pachomow.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi zaplanowano na 7-23 lutego 2014. Przewiduje się, że zawody w dyscyplinach i konkurencjach „lodowych”, a więc takich, które mogą się odbywać pod dachem, zostaną rozegrane w samym mieście, podczas gdy rozgrywki „śniegowe”, czyli na otwartym powietrzu, toczyć się będą w odległej o godzinę jazdy od Soczi Krasnej Polanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama