W Hiszpanii systematycznie spada liczba ślubów kościelnych. Na każde 10 zawartych małżeństw przypada sześć cywilnych, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego. Zdaniem socjologów jest wiele powodów tej sytuacji. Jednym z nich jest postępująca sekularyzacja społeczeństwa.
HENRYK PRZONDZIONO/GN
Hiszpania
Zmniejszyła się liczba ślubów kościelnych - w ciągu ostatnich dziesięciu lat ze 152 tys. do ok. 60 tys. rocznie
W ostatnich latach obserwuje się ogólny spadek liczby zawieranych małżeństw. Do niedawna w ciągu roku było ich ok. 200 tys., jednak już rok temu stanęło na ślubnym kobiercu niewiele ponad 160 tys. par. Zmniejszyła się też liczba ślubów kościelnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat ze 152 tys. do ok. 60 tys. rocznie. Najwięcej ślubów kościelnych zawieranych jest w takich regionach jak Estremadura, Andaluzja i Kastylia La Mancha. Z kolei najwięcej ślubów cywilnych ma miejsce w Katalonii, Madrycie i Walencji. Zwraca uwagę przypadek Barcelony i Girony, gdzie stanowią one blisko 80 proc. zawieranych związków.
Narzeczeni to ludzie młodzi, których relacja z Kościołem jest niewielka lub żadna. Nie ma też presji ze strony rodziny, aby zawrzeć małżeństwo kanoniczne. Młodym obce jest pojęcie związku na całe życie zgodnie z nauką Kościoła. Ważnym elementem jest panująca mentalność rozwodowa, szczególnie po wprowadzeniu przez premiera Zapatero ustawy o rozwodzie ekspresowym. Liczba osób rozwiedzionych, które ponownie zawarły ślub cywilny, zdecydowanie wzrosła. W ubiegłym roku uczyniło tak blisko 45 tys. osób. Wiele par postrzega ślub, jako rodzaj kontraktu, który w każdej chwili można rozwiązać. Kolejne elementy to m.in. życie w parach bez ślubu oraz postępujące starzenie się społeczeństwa.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.