W Syrii musi przeważyć siła prawa, a nie prawo silniejszego. W ten sposób przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego odniósł się do zmian zachodzących w społeczeństwach Bliskiego Wschodu.
Kard. Jean Louis Tauran podkreślił, że arabską wiosnę zainicjowała młodzież upominająca się o prawo do pracy oraz takie wartości jak godność i wolność.
„Są to podstawowe prawa człowieka, należy je więc popierać” – wskazał watykański purpurat. Przypominał zarazem, że wobec dokonującej się eskalacji przemocy wspólnota międzynarodowa dysponuje całym arsenałem narzędzi wynikających z prawa międzynarodowego. „Nie trzeba się więc uciekać do siły i przemocy, wystarczy wprowadzić w życie prawo” – stwierdził kard. Tauran, wskazując m.in. Kartę Narodów Zjednoczonych. Dodał, że tylko przestrzeganie prawa przez rządzących może zapewnić chrześcijanom w Syrii spokojną przyszłość. W przeciwnym wypadku może powtórzyć się scenariusz z Iraku.
Informacje podał sam ambasador Burch po zakończeniu audiencji w Watykanie.
„Świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, by nie pogrążyć się w rozpaczy” – mówił Leon XIV.
Ojciec Święty spotkał się z uczestnikami Światowego Spotkania na rzecz Braterstwa Ludzkiego.
Zostaliście powołani i wybrani, abyście byli posłani jako apostołowie Pana i słudzy wiary.
Przypomniał, że dziś przypada Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.