W Rzymie rozpoczęła się 84. Kapituła Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Jak podkreślił generał o. Mauro Jöhri, głównymi zagadnieniami spotkania będzie próba odpowiedzi na pytanie o kształt przyszłych misji, problem globalizacji oraz wzmocnienia więzi w społeczeństwach wielokulturowych.
234 braci przybyło z wszystkich stron świata do Rzymu by wziąć udział w obradach. W centrum uwagi oprócz wyboru nowego zarządu Zakonu, będą takie tematy jak solidarność personalna, misje w rożnych częściach świata oraz praca nad konstytucjami Zakonu. Z Polski i z krajów gdzie polscy Kapucyni pracują jest kilkunastu zakonników.
„Kapituła Generalna dla każdej wspólnoty zakonnej jest tym momentem, który taktuje o życiu wspólnoty braterskiej. Jest jak kamień milowy, od którego zaczyna się nowy etap. Uczestniczący w kapitule bracia z całego świata przywożą rozliczne doświadczenia różnych Kościołów lokalnych, sytuacji pięknych, ale też i dramatycznych, bo bracia żyją także w krajach, w których Kościół katolicki i wiara chrześcijańska są prześladowane” – powiedział o. Jacek Waligóra OFMCap, prowincjał z Krakowa.
„Zadaniem szczególnie ważnym, którym żyje teraz Kościół, są wyzwania nowej ewangelizacji: w jaki sposób być świadkami dla ludzi, do których jesteśmy posłani, być świadkami Ewangelii” – wskazał o. Andrzej Kiejza OFMCap, prowincjał z Warszawy. – Czego można życzyć kapitule? Żeby sam Duch Święty kierował naszymi myślami, żeby sprawił to, czego oczekuje” – podkreślił o. Kiejza. „Potrzeba nam pokory żeby przyjąć to wezwanie do nawrócenia, bo ono przychodzi do nas nieustannie” – dodał o. Waligóra OFMCap.
Kapituła generalna potrwa 5 tygodni. Zakon Kapucynów liczy ponad 10 tys. braci posługujących w 106 krajach świata. Kapitułę zakończy pielgrzymka do San Giovanni Rotondo w uroczystość św. Ojca Pio.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.