Rozwścieczony tłum muzułmanów zebrał się pod domem 11-letniej chrześcijanki z pakistańskiego Islamabadu, która miała dopuścić się profanacji Koranu. Aresztowana przez policję dziewczynka ma problemy z nauką i lekkie zaburzenia umysłowe.
Pakistański minister spraw wewnętrznych powiedział BBC, że jest mało prawdopodobne, by 11-latka celowo sprofanowała Koran. Dodał, że dziecko szło z torbą, w której znajdowały się luźne kartki, wyrwane z Koranu. Policjanci z początku nie chcieli zatrzymywać dziecka. Zrobili to na skutek presji tłumu.
Rodzicom dziewczynki zapewniono ochronę. Nie bez powodu, zwłaszcza, że z tej okolicy uciekło już około 600 chrześcijan. Wielu podejrzanych o bluźnierstwo pada ofiarą linczu, zanim jeszcze trafi przed sąd. A gdy już tam trafi, zapadają drakońskie wyroki, takie jak kara śmierci (dotąd niewykonana) dla Asii Bibi, o której pisaliśmy wielokrotnie. Śmierć w zamachu poniósł także pakistański minister ds. mniejszości, katolik Shahbaz Bhatti, który działał na rzecz zniesienia surowego prawa o bluźnierstwie. W razie potwierdzenia oskarżeń dziecku może grozić dożywocie. taka kara przewidziana jest w pakistańskim prawie za profanację Koranu.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.