Chile: miesiąc solidarności

Dzisiejsze wspomnienie liturgiczne św. Alberta Hurtado jest dla Chilijczyków kulminacją trwającego tam „Miesiąca solidarności”. Inspiracją tej inicjatywy jest bowiem właśnie postać tego jezuity beatyfikowanego przez Jana Pawła II, a kanonizowanego przez Benedykta XVI.

Św. Albert Hurtado żył w pierwszej połowie ubiegłego wieku w stołecznym Santiago. Założył tam dla opuszczonych dzieci i bezdomnych ośrodek „Ognisko Chrystusa”. Do dziś pomaga on ponad 70 tysiącom osób – bezdomnym, ubogim, dzieciom żyjącym w środowiskach patologicznych, uzależnionym od narkotyków; prowadzi hospicja, schroniska, domy opieki społecznej dla dzieci i osób starszych. Wieczorem zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczyć będzie abp Ricardo Ezzati.

W ciągu całego „Miesiąca solidarności” przeprowadzane są akcje charytatywne i zbiórki pieniędzy na rzecz osób najbardziej potrzebujących. 25 sierpnia odbędzie się marsz solidarności, który co roku gromadzi kilkanaście tysięcy młodych osób chcących zamanifestować swoje zaangażowanie społeczne wypływające z wiary i chęć kontynuowania dzieła świętego jezuity.

Albert Hurtado mocno podkreślał potrzebę większej obecności katolików w przestrzeni publicznej. Krytykował bezczynność i niedostrzeganie cierpienia wielu ubogich i dyskryminowanych w społeczeństwie chilijskim pierwszej połowy XX wieku. Motywował pracowników do zakładania katolickich związków zawodowych. Potępiał rozwarstwienie społeczne i brak wrażliwości na potrzeby bliźniego. Podkreślał, że Chrystusa możemy spotkać przede wszystkim w ubogich, którzy czekają na naszą pomoc. Zadawał wciąż pytanie: „Co zrobiłby Chrystus na moim miejscu?”. Jego nauka jest nadal aktualna, szczególnie w bardzo rozwarstwionych społeczeństwach Ameryki Południowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama