Gabriele stanie przed Trybunałem Stanu Watykanu?

Majordomus papieża Benedykta XVI, który podejrzany jest o kradzież tajnych dokumentów stanie prawdopodobnie przed watykańskim Trybunałem Stanu - poinformował w poniedziałek jego adwokat Carlo Fusco. Oczekuje się, że decyzja zapadnie najwcześniej w czwartek.

Były kamerdyner papieża Paolo Gabriele, przebywający obecnie w areszcie domowym w swoim mieszkaniu w Watykanie czeka na zakończenie śledztwa, które albo uwolni go od zarzutów, albo doprowadzi do postawienia przed sądem.

21 lipca Gabrielego wypuszczono z celi watykańskiej żandarmerii, w której spędził 53 dni - przypomina AFP.

"Spodziewamy się decyzji o rozpoczęciu procesu" - powiedział mecenas Fusco, jeden z kilku adwokatów Gabrielego.

W piątek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi ogłosił, że dochodzenie w sprawie kamerdynera zakończy się 6 lub 7 sierpnia. Na tym etapie postępowania - czyli oczekiwania na postanowienie sądu - nie należy spodziewać się "interwencji" papieża, jaką byłoby na przykład ułaskawienie niewiernego współpracownika - uważają waytkaniści.

Skandal związany z ujawnieniem masowego wycieku poufnych listów i dokumentów z apartamentu Benedykta XVI oraz zaszyfrowanych not watykańskich dyplomatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej nazwano "Vatileaks". Przypuszcza się powszechnie, że Gabriele nie działał sam, jednak jak dotąd jest on wciąż jedynym oficjalnym podejrzanym - pisze francuska agencja.

Kamerdyner przyznał się do kradzieży, a nawet tłumaczył to chęcią udzielenia pomocy papieżowi w imię "miłości do Kościoła".

Skandal, który jest absolutnie bez precedensu - wyjaśnia AFP - sprawia, że we włoskich mediach pojawiają się różne hipotezy i teorie, według których w aferę mieliby być zamieszani kardynałowie. Watykan nie zareagował na te domniemania prasy.

Jeżeli śledztwo skończy się procesem, Gabrielemu grozi od roku do sześciu lat więzienia. W każdej jednak chwili papież może podjąć decyzję o ułaskawieniu swego byłego kamerdynera.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  06.08.2012 17:55
  Az strach sie bac! Na szczescie Kosciol nie pali juz bliznich na stosach i nie wymusza zeznan przy pomocy tortur...A jak zachowalby sie Jezus w takiej sytuacji?
 • katolik
  06.08.2012 19:19
  "Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre." 2Kor 5: 10
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.