Wolę dialogu z prawosławnym patriarchatem Moskwy zadeklarował duchowy zwierzchnik ukraińskich grekokatolików w wywiadzie dla dwutygodnika włoskich księży sercanów Il Regno.
Światosław Szewczuk jest od ponad roku kijowsko-halickim arcybiskupem większym. Zwrócił on uwagę, że mimo wymiany korespondencji nie doszło na razie do bezpośredniego spotkania z przedstawicielami patriarchatu moskiewskiego.
„Nie rozpoczęliśmy jeszcze poważnego dialogu ze względu na utrzymujące się problemy – zauważył abp Szewczuk. – Jestem gotowy do dialogu, a nawet uważam, że potrzebujemy procesu pojednania z Rosyjską Cerkwią Prawosławną”. Jak przypomniał ukraiński hierarcha, od 20 lat powraca jak refren opinia, że grekokatolicy są przeszkodą w spotkaniu patriarchy moskiewskiego z Papieżem. „Nie udało się nam jednak jeszcze skonfrontować na temat prawdy historycznej i rzeczywistości duszpasterskiej – powiedział greckokatolicki arcybiskup większy. – Dialog powinien się toczyć przede wszystkim na Ukrainie. Moim naturalnym rozmówcą byłby metropolita kijowski związanego z Moskwą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Z tą Cerkwią mamy stałe kontakty na płaszczyźnie duszpasterskiej, socjalnej i ekumenicznej. Jeżeli patriarchat moskiewski pozwoli jej rozmawiać z nami również w jego imieniu, dialog mógłby być łatwiejszy i bardziej konstruktywny” – uważa zwierzchnik grekokatolików Ukrainy.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.