Po serii aresztowań pracowników, współpracowników i korespondentów Wietnamskiej Sieci Informacyjnej Redemptorystów (VENs), które miały miejsce 30 lipca ubiegłego roku w Sajgonie, fala bezprawnych aktów przemocy rozciągnęła się również na miasto Vinh w diecezji Hanoi.
Aresztowano już w sumie 17 młodych katolików. Wydaje się, że wydarzenia w Sajgonie były początkiem zakrojonej na szeroką skalę akcji aresztowań i oskarżeń przeciwko kapłanom i katolickim parafiom, a także racją usprawiedliwiającą serię profanacji dokonanych w stacji misyjnej Con Cuong.
Mimo iż upłynął już rok od tych wydarzeń, do dziś władze nie podały żadnych przyczyn zatrzymań. Aresztowani nie mają dostępu ani do prawników, ani do posług religijnych. W rocznicę zajść agencja redemptorystów wystosowała specjalny komunikat. Przypomina w nim, że wszyscy zostali zatrzymani za działalność religijną i charytatywną, wbrew prawu obowiązującemu w Wietnamie, a także z pogwałceniem konwencji międzynarodowych podpisanych przez ten kraj. Wzywa się zatem władze do natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych, gdyż nie dopuścili się żadnego czynu ściganego prawem, albo postawienia ich przed niezależnym sądem, zgodnie z zasadami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.