Nabożeństwa w różnych obrządkach, katechezy, świadectwa, ale także „festiwal młodych” i wspólne świętowanie. To wszystko złożyło się na kończące się w Jassach w Rumunii krajowe dni młodzieży katolickiej,
Towarzyszyło im hasło „Radujcie się zawsze w Panu”. Wzięli w nich udział przedstawiciele wszystkich diecezji, tak łacińskich, jak greckokatolickich.
Organizatorzy spotkania, które miało miejsce już po raz 12., podkreślają, że stanowiło ono ważny etap w rumuńskim duszpasterstwie młodzieżowym. Wykorzystuje się doświadczenia Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, przygotowując zarazem uczestników do spotkania w Rio de Janeiro. Ważnym narzędziem formacji religijnej jest m.in. katechizm „YouCat”, który udało się przełożyć na język rumuński i wydać jeszcze przed spotkaniem w Jassach. Gospodarz rumuńskich dni młodzieży katolickiej, bp Petru Gherghel uważa zaproponowane hasło „Radujcie się zawsze w Panu” za wręcz prowokację.
„Jest to prawdziwa prowokacja, bo dzisiaj nasza młodzież staje wobec wielu trudności – powiedział Radiu Watykańskiemu biskup Jass. – Panuje dezorientacja i młodzi potrzebują pomocy, rozwiązania tych trudnych problemów. I przybywają tu właśnie, by szukać, znaleźć i umocnić swoją odwagę w kroczeniu za Jezusem. To, czego potrzebują wszyscy, a zwłaszcza młodzi, to prawdziwy wzór odwagi dla przezwyciężania trudności i przyczynienia się do zwycięstwa dobra. Cieszymy się, że nasza młodzież szuka tej pomocy, a tylko Jezus może ją dać, bo tylko On niesie nam radość i światło. Jesteśmy pewni, że młodzi, znajdując tutaj Jezusowe przesłanie prawdziwego szczęścia, zaniosą je do swych rówieśników nie tylko w Rumunii, ale wszędzie tam, gdzie dotrą ze swoją wiarą, nadzieją i radością”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.