Spotkanie episkopatu z delegacją Parlamentu Europejskiego

Skomplikowana sytuacja w Paragwaju po usunięciu pod koniec czerwca z urzędu prezydenta Fernando Lugo była przedmiotem spotkania delegacji Parlamentu Europejskiego z Radą Stałą episkopatu tego kraju.

Grupa europarlamentarzystów, pytała o sytuację w kraju i o stanowisko Kościoła wobec ostatnich wydarzeń. Jak powiedział bp Claudio Giménez, biskupi zaistniałymi faktami zostali całkowicie zaskoczeni. Nie przypuszczali, że może dojść do tego typu politycznego aktu. Podstawowym pragnieniem biskupów jest teraz zatem poszukiwanie jakiegoś porozumienia w tej bardzo skomplikowanej sytuacji. „Naszym najważniejszym celem jest w tym momencie zrobienie wszystkiego, co możliwe, by uspokoić sytuację w kraju” – podkreślił hierarcha.

Zaniepokojenie budzi również sytuacja socjalna społeczeństwa, którą także interesowali się europosłowie, zwłaszcza rozpoczęta reforma rolna. Usunięty prezydent próbował realizować swój program pomocy dla najuboższych, w tym reformę przewidującą nadanie ziemi bezrolnym chłopom. To spotkało się z zaciekłym sprzeciwem opozycji, która przegrała ostatnie wybory po 60 latach rządów. Przygotowany przez nią proces usunięcia prezydenta został przeprowadzony błyskawicznie i uznany przez obalonego szefa państwa za zamach stanu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama