Caritas Pomoże syryjskim dzieciom

Potrzebna dwójka wolontariuszy, którzy przyłączą się do akcji pomocy młodym Syryjczykom w Jordanii.

Caritas Polska ruszy z pomocą syryjskim uchodźcom i ich dzieciom. Wygrała ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkurs dotyczący pomocy humanitarnej. Pracownicy i wolontariusze z Caritas Polska zaopiekują się w sumie 350 dziećmi.  W tym jest 200 dzieci od 6-15 roku życia i 150 powyżej 16 lat.

Jak wyjaśnia w rozmowie z gosc.pl Olga Kołtuniak, rzecznik prasowy Caritas są to dzieci, które uciekły rodzicami z objętej wojną domową Syrii i w żaden sposób nie mogą przedstawić swoich szkolnych świadectw, by udowodnić, na jakim etapie edukacji się znajdują. Wiele z nich przybyło do Jordanii już po rozpoczęciu roku szkolnego i nie mogły zacząć nauki.

Dla nich Caritas chce zorganizować zajęcia pozaszkolne z języka arabskiego, angielskiego i matematyki. Wszystko po to, by ułatwić im rozpoczęcie nauki w jordańskich szkołach i dopasować się do nowego systemu oświaty. Jak pisze Marta Titaniec, koordynatorka projektu z ramienia Caritas Polska oprócz zajęć z języków i matematyki, będą też zajęcia sportowe i takie, które ułatwią dzieciom asymilację w jordańskim społeczeństwie.

Drugą grupą, którą zamierza objąć opieką Caritas, będzie młodzież od 16 roku życia wzwyż. Dla nich mają być zorganizowane zajęcia przygotowujące ich do podjęcia pracy w nowych warunkach. „Syryjska młodzież w Jordanii potrzebuje szkoleń z podstawowych umiejętności oraz podwyższenia kwalifikacji zawodowych, które pozwolą im utrzymać się finansowo w nowej sytuacji życiowej” – wyjaśnia Marta Titaniec.

 

Aktualnie Caritas poszukuje dwóch osób, które chciałyby wziąć udział w projekcie w charakterze wolontariuszy. Najlepiej by byli to studenci lub absolwenci kierunków takich jak psychologia, pedagogika, animacja kultury lub pokrewne. Wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego i dyspozycyjność w okresie od sierpnia do grudnia b.r. Sam pobyt w Jordanii ma trwać około 2 miesięcy.

Zanim wolontariusze wyjadą, przejdą szkolenie w Caritas Polska. Poznają założenia projektu i specyfikę pracy w Caritas. – mówi Olga Kołtuniak.

Caritas Polska podjęła już współpracę z jordańską Caritas. Wolontariusze będą mieli zapewniony przelot, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie. Projekt Caritas organizowany będzie w trzech miastach: Mafraq, Amman i Zarqa.

Według szacunków ONZ od początku konfliktu (marzec 2011r.) w Syrii zginęło  około 9 tys. osób, w większości cywilów, w tym kilkaset dzieci. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka mówi nawet o 11 tysiącach zabitych.

Według informacji rządowych w Jordanii przebywa około 78 tysięcy uchodźców. Z tego 25-30 tysięcy osób stanowią uchodźcy z Syrii. Część z nich przekroczyła granice legalnie. Sporo jednak stanowią nielegalni emigranci, którzy musieli uciekać z powodu rozprzestrzeniającego się konfliktu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama