Aktem świętokradztwa nazwał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej święcenia kapłańskie, których udzielił w Chinach bp Paul Lei Shi-yin.
Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai Fai przypomniał, że od momentu bezprawnej sakry wspomniany biskup podlega ekskomunice. A zatem ani wierni świeccy, ani tym bardziej osoby duchowne nie powinny uczestniczyć w sakramentach sprawowanych przez tego samozwańczego biskupa – stwierdził przedstawiciel misyjnej kongregacji.
Do święceń kapłańskich doszło 29 czerwca w diecezji Leshan. Wyświęconych zostało czterech neoprezbiterów. Natomiast jeden z diakonów odmówił w takich okolicznościach przyjęcia święceń.
Jak podał watykański hierarcha, który sam pochodzi z Hongkongu, wśród chińskich seminarzystów istnieje silny opór wobec proreżimowego Kościoła patriotycznego. Większość z nich nie chce mieć nic wspólnego z ekskomunikowanymi biskupami. W takiej sytuacji władze kuszą kleryków dobrami materialnymi.
Jak podaje agencja UCAN, każdy z czterech diakonów, którzy zgodzili się przyjąć święcenia z rąk ekskomunikowanego biskupa, otrzymał w darze samochód oraz ok. 23 tys. dolarów w gotówce.
Tymczasem katolicy w Chinach obawiają się kolejnych święceń biskupich bez zgody Papieża. Początkowo miały się one odbyć w ubiegłym tygodniu. Zostały one przesunięte na połowę lipca, najprawdopodobniej z obawy przed protestami katolików w Hongkongu, które mogłyby zakłócić przypadające w tych dniach obchody 15. rocznicy przyłączenia tej dawnej kolonii brytyjskiej do Chin.
Papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.
Leon XIV włoży ten pierścień podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu 18 maja o godz. 10.00.
Papież Leon XIV w swym zawołaniu papieskim zawarł słowa: „In Illo uno unum”.