Świętokradcze święcenia

Aktem świętokradztwa nazwał przedstawiciel Stolicy Apostolskiej święcenia kapłańskie, których udzielił w Chinach bp Paul Lei Shi-yin.

Sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai Fai przypomniał, że od momentu bezprawnej sakry wspomniany biskup podlega ekskomunice. A zatem ani wierni świeccy, ani tym bardziej osoby duchowne nie powinny uczestniczyć w sakramentach sprawowanych przez tego samozwańczego biskupa – stwierdził przedstawiciel misyjnej kongregacji.

Do święceń kapłańskich doszło 29 czerwca w diecezji Leshan. Wyświęconych zostało czterech neoprezbiterów. Natomiast jeden z diakonów odmówił w takich okolicznościach przyjęcia święceń.

Jak podał watykański hierarcha, który sam pochodzi z Hongkongu, wśród chińskich seminarzystów istnieje silny opór wobec proreżimowego Kościoła patriotycznego. Większość z nich nie chce mieć nic wspólnego z ekskomunikowanymi biskupami. W takiej sytuacji władze kuszą kleryków dobrami materialnymi.

Jak podaje agencja UCAN, każdy z czterech diakonów, którzy zgodzili się przyjąć święcenia z rąk ekskomunikowanego biskupa, otrzymał w darze samochód oraz ok. 23 tys. dolarów w gotówce.

Tymczasem katolicy w Chinach obawiają się kolejnych święceń biskupich bez zgody Papieża. Początkowo miały się one odbyć w ubiegłym tygodniu. Zostały one przesunięte na połowę lipca, najprawdopodobniej z obawy przed protestami katolików w Hongkongu, które mogłyby zakłócić przypadające w tych dniach obchody 15. rocznicy przyłączenia tej dawnej kolonii brytyjskiej do Chin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama