Amerykański dziennikarz, członek Opus Dei, 52-letni Greg Burke ma pomagać w kreowaniu polityki medialnej Stolicy Apostolskiej.
Pisze o tym na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli, zaznaczając, że zadaniem mianowanego niedawno doradcy medialnego będzie zapobieganie „strzałom do własnej bramki”, jakie zdarzały się dotychczas w polityce informacyjnej Watykanu.
Tornielli cytuje słowa rzecznika prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego, który w udzielonym przed dwoma laty wywiadzie dla BBC nie krył, że o linii informacyjnej Biura Prasowego decyduje Sekretariat Stanu, z którego otrzymuje on wskazania, zaś sam usiłuje jak najlepiej przekazać tę linię. „Nikt nie powierzył mi zadania koordynowania strategii medialnej Stolicy Apostolskiej” - powiedział przed dwoma laty włoski jezuita.
W tej sytuacji mianowanie „doradcy do spraw przekazu”, w osobie byłego korespondenta „The Time”, a obecnie „Fox News” jest oczekiwaną od dawna zmianą jakościową i wskazuje, że Sekretariat Stanu właściwie rozumie potrzebę przeciwdziałania różnego rodzaju „kryzysom medialnym”. Jak stwierdził ks. Lombardi zadaniem doradcy medialnego będzie zwrócenie uwagi na kwestie komunikacji w pracy Sekretariatu Stanu oraz troska o relacje z Biurem Prasowy a także innymi instytucjami medialnymi Stolicy Apostolskiej (Radio Watykańskie, Watykański Ośrodek Telewizyjny, „L'Osservatore Romano” itd.).
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.