Krytyka aktualnego prawa własności ziemi, wskazanie na liczne problemy natury społecznej oraz braki w narodowym systemie edukacyjnym i zdrowotnym, to tylko niektóre z kwestii poruszonych w dokumencie Komisji Sprawiedliwości i Pokoju wietnamskiego episkopatu.
To pierwszy tego typu dokument komisji powołanej w tym kraju w październiku 2010 roku. Został on przygotowany w 121. rocznicę ogłoszenia przez Leona XIII encykliki społecznej Rerum novarum. Jest całościowym spojrzeniem na sytuację Wietnamu, od gospodarki począwszy, przez sprawy społeczne i prawne, sytuację w rolnictwie, politykę wywłaszczeniową, aż po kwestie religijne. Tekst wylicza kilka elementów pozytywnych, koncentruje się jednak na brakach i słabościach, z którymi boryka się kraj.
Biskupi odnieśli się także do nowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących praw wierzących. Nowa ustawa ma bowiem zapewnić większą wolność działania wyznawcom wszystkich religii, ale także zachęcić ich do wydatniejszej służby na rzecz społeczeństwa i obrony ojczyzny. Pojawiają się zatem obawy, czy prawo mające zapewnić wolność religijną w Wietnamie nie stanie się jednak narzędziem tę wolność ograniczającym. Wobec tych obaw ważne wydaje się stwierdzenie komisji domagającej się po prostu stosowania Konstytucji i obowiązujących przepisów Kodeksu Cywilnego wobec wierzących, a przez to traktowania ich tak samo jak innych obywateli.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.