Niemal trzy czwarte (73 proc.) Brytyjczyków chce, by królowa nadal była najwyższym zarządcą Kościoła Anglii i Obrońcą Wiary. Tytuły te przysługują monarchom brytyjskim od czasów króla Henryka VIII w XVI wieku.
Ponadto 79 proc. obywateli uważa, że powinna ona nadal odgrywać ważną rolę religijną – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie BBC w związku z diamentowym jubileuszem panowania Elżbiety II. Natomiast 25 proc. respondentów jest zdania, że ani obecna monarchini ani jej następcy nie powinni mieć żadnej roli religijnej.
Z okazji 60. rocznicy wstąpienia Elżbiety II na tron podniosły się głosy podające w wątpliwość kierowniczą funkcję monarchy w Kościele anglikańskim, co w sytuacji wielokulturowości społeczeństwa miałoby stanowić dyskryminację innych religii.
Poglądu tego nie podziela jednak Murad Farooq, sekretarz generalny Rady Muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii. Uważa on, że inne wspólnoty religijne nie mają z tym problemu i czują się tu jak u siebie w domu. – Czujemy, że mocne wartości chrześcijańskie są dla nas dobre – przyznał Farooq. Dodał, że muzułmanie w dużej mierze je podzielają.
Wskazał też, że największe państwa muzułmańskie: Pakistan, Bangladesz, Malezja należą do Commonwealthu – Wspólnoty Narodów, której głową jest Elżbieta II, zaś ojcowie i dziadowie wielu wyznawców islamu, którzy dziś osiedlają się w Wielkiej Brytanii, kiedyś walczyło za Imperium Brytyjskie.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.