Służba wasza przemawia do nas nie słowami, ale postawą i czynem – mówił abp Józef Kowalczyk podczas gnieźnieńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka
Gnieźnie strażackie świętowanie odbyło się 5 maja. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. W homilii metropolita gnieźnieński podkreślił, że o życiu i pracy strażaków mówi się, że są „Bogu na chwałę, a ludziom na ratunek”.
„Nikt nie wie tak dobrze jak wy, z jak wielkim wysiłkiem związane jest osiąganie kolejnych celów. Kto chce zostać strażakiem, musi narzucić sobie dyscyplinę i rezygnować z wielu przyjemności. Bycie w pełnej gotowości i utrzymanie sprawności, koniecznej w niesieniu pomocy człowiekowi, kosztuje wiele samozaparcia i determinacji. Nie inaczej wygląda droga do celu wiecznego, również i ona wymaga wyrzeczeń, wysiłku i odwagi, również na tej drodze czyhają na człowieka liczne przeciwności i niespodzianki” – mówił abp Kowalczyk, apelując do strażaków, by nie lękali się zaufać Bogu i byli dla innych wzorem miłości bliźniego.
„Miejcie świadomość, że piękno waszej służby polega na codziennej realizacji Chrystusowego przykazania miłości. Ta realizacja Chrystusowego przykazania miłości przemawia do nas nie słowami, ale postawą i czynem. Bądźcie więc dla nas wzorem, jak wytrwale i mimo trudności dążyć do określonego celu, jakim jest przede wszystkim pomoc bliźniemu w imię przykazania miłości” – mówił Prymas Polski.
Hierarcha podkreślił również, że w strażackiej służbie bardzo ważne jest doskonalenie zawodowe i odpowiednie zaplecze techniczne. Najważniejsi są jednak ludzie. Ludzie, którzy „będą świadkami, ludzie o silnym i stałym charakterze, posiadających ideały, którzy nie będą się lękać.
„Strażak jest człowiekiem o wielkim zaufaniu społecznym, na którego zawsze można liczyć. Wiecie dobrze, że nie tylko gasicie pożary, ale wzywani jesteście do wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. To wy dajecie innym poczucie bezpieczeństwa. Ceni się wasze zaangażowanie i profesjonalizm, waszą gotowość i wierność. Dostrzegając to wszystko, serdecznie za to dziękuję. Dziękuję również za waszą obecność w życiu Kościoła, szczególnie w parafiach, gdzie swoje siedziby mają straże pożarne. To przecież strażacy pełnią wartę przy Grobie Pańskim; to oni niosą pomoc podczas procesji Eucharystycznych; to oni pomagają we wszelkich pracach wysokościowych, prowadzonych w naszych parafiach. Dziękuję także kapłanom – kapelanom strażaków – za posługę duchową, niesioną społeczności strażackiej” – mówił Prymas.
Życzył również strażakom, by nadal cieszyli się szacunkiem i uznaniem społecznym, błogosławieństwem Boga, orędownictwem św. Floriana i dobrą kondycją fizyczną, a także, by pielęgnowali wartości, które sprawiają, że ich służba jest wyjątkowa.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.