Jak usłyszeć Boże wezwanie?

Słowo Boże, modlitwa i Eucharystia to ważne „punkty orientacji na drogach życia”. Dzięki nim pośród gwaru codziennych spraw można usłyszeć Boże wezwanie – przekonuje Benedykt XVI. Zachęca też do „mądrego i mocnego towarzyszenia duchowego” młodym ludziom.

W 49. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 29 kwietnia 2012 roku, w czwartą Niedzielę Wielkanocną, papież Benedykt XVI zaprasza do refleksji na temat: „Powołania darem miłości Boga”.

Papieskie orędzie rozpoczyna się przypomnieniem, że powszechny plan zbawienia to plan miłości. „Należy na nowo głosić, zwłaszcza nowym pokoleniom, pociągające piękno tej Bożej miłości, która nas wyprzedza i która nam towarzyszy. To piękno jest tajemniczą sprężyną, jest motywacją, której nie zabraknie nawet w najtrudniejszych okolicznościach” – pisze Benedykt XVI.

W przesłaniu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania czytamy też, że miłość do Boga i miłość do człowieka stanowią „jakościowy znak powołania”. „Rzeczywiście, miłość do Boga, którego kapłani i osoby zakonne stają się widzialnymi, chociaż ciągle niedoskonałymi obrazami, jest motywem odpowiedzi na powołanie do specjalnego oddania się Panu poprzez święcenia kapłańskie czy ślubowanie rad ewangelicznych” – pisze Benedykt XVI. Kapłanów i osoby konsekrowane nazywa „inspiratorami jedności między ludźmi i siewcami nadziei”, wyjaśniając, że „więź osób konsekrowanych, a zwłaszcza więź kapłana ze wspólnotą chrześcijan ma życiowe znaczenie i staje się istotną częścią ich horyzontu uczuciowego”.

Benedykt XVI określa zadania duszpasterstwa powołań. Jego celem ma być „dawanie osobom powołanym punktów orientacji na drogach życia”. Młodych należy więc uczyć częstego sięgania po Pismo Święte, a także uważnej i stałej modlitwy osobistej i wspólnotowej. „Wtedy staje się możliwe usłyszenie Bożego wezwania pośród wielu głosów, które wypełniają codzienne życie”. Papież zaznacza także, że „życiowym centrum” każdej drogi powołaniowej jest Eucharystia. Dzięki niej „uczymy się ciągle na nowo życia «wysoką miarą» miłości Boga”. Zachęca ludzi Kościoła do „mądrego i mocnego towarzyszenia duchowego” młodym ludziom. „To ważne, by w Kościele tworzyć warunki sprzyjające licznym «tak», jako wielkodusznym odpowiedziom na powołanie ze strony Boga, który kocha” – podkreśla.

W Polsce w Niedzielę Dobrego Pasterza, 29 kwietnia, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania. Będą mu towarzyszyć słowa papieskiego orędzia: „Powołania darem miłości”. – W zasadzie tytuł ten oddaje całą istotę powołania człowieka i zarazem duszpasterstwa powołaniowego. Człowiek winien odkryć, że jest kochany przez Boga miłością odwieczną, uprzednią, bezwarunkową, bezinteresowną i nieodwołalną. Konsekwencją tego odkrycia jest całkowite zaufanie Bogu i Jego woli, wyrażające się we wspaniałomyślnym i odważnym pójściu za głosem Powołującego – podkreśla bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa powołań.

Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań przygotowała specjalną publikację z okazji Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, zawierającą homilie, konferencje, katechezy, scenariusze spotkań i nabożeństw. „Żywię głęboką nadzieję, że treść tej publikacji stanie się dla duszpasterzy inspiracją nie tylko na Tydzień Modlitw, ale na codzienną pracę duszpasterską, wszak najbardziej owocną formą duszpasterstwa powołaniowego jest duszpasterstwo podstawowe – gorliwe głoszenie słowa Bożego, celebrowanie z wiarą sakramentów świętych oraz prowadzenie z miłością wiernych we wspólnocie z Bogiem i Kościołem” – napisał we wstępie do materiałów na Tydzień Modlitw o Powołania bp Lechowicz.

Tydzień później, 12 maja na Jasnej Górze Krajowe Duszpasterstwo Powołań organizuje doroczną pielgrzymkę rodzin osób powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Dodatkowo z 9 na 10 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolskie nocne czuwanie w intencji powołań i powołanych w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama