Módlcie się, by chrześcijanie mogli głosić...

Benedykt XVI do Fundacji Papieskiej z USA o potrzebie modlitwy o wolność głoszenia chrześcijańskich zasad moralnych

Wdzięczność za „wspieranie różnorodnych dzieł apostolskich bliskich sercu Następcy Piotra” Benedykt XVI wyraził Fundacji Papieskiej ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele Papal Foundation, którą w 1990 r. założył kard. John Król z Filadelfii, przybyli do Rzymu w dorocznej pielgrzymce. Papież wspomniał dwie północnoamerykańskie błogosławione – XVII-wieczną świecką Indiankę z Kanady i XIX-wieczną zakonnicę urodzoną w Niemczech – które 21 października b.r. zaliczy w poczet świętych.

„Błogosławione Kateri Tekakwitha i Marianna Cope są niezwykłymi przykładami świętości i heroicznej miłości – powiedział Papież. – Przypominają nam też historyczną rolę, jaką odegrały kobiety w powstawaniu Kościoła w Ameryce. Niech ich przykład i wstawiennictwo umacniają was wszystkich w dążeniu do świętości i wysiłkach, by przyczynić się do wzrastania Królestwa Bożego w sercach dzisiejszych ludzi. Poprzez działalność Fundacji Papieskiej pomagacie wspierać kościelną misję ewangelizacji, krzewić edukację i całościowy rozwój naszych braci i sióstr w uboższych krajach oraz posuwać naprzód wysiłki misyjne licznych diecezji i zgromadzeń zakonnych na całym świecie. W tych dniach proszę was o stałe modlitwy w potrzebach Kościoła powszechnego, a szczególnie o to, by chrześcijanie mieli wolność głoszenia Ewangelii i wnoszenia jej światła do pilnych kwestii moralnych naszych czasów”.

Przy okazji tegorocznej wizyty w Rzymie zarząd amerykańskiej fundacji odwiedził też bank watykański, z którego usług korzysta w swej codziennej działalności. Przyczyną wizyty były niepokojące wieści, które na temat watykańskich instytucji finansowych pojawiały się ostatnio w mediach. Członkom zarządu fundacji umożliwiono wgląd do wewnętrznych struktur i dokumentów banku. Przedstawiono im również wyniki audytów, przeprowadzonych przez niezależne instytucje celem dostosowania Watykanu do standardów Unii Europejskiej.

Jak powiedział prezes Papieskiej Fundacji, kard. Donald Wuerl, amerykańscy eksperci byli bardzo zadowoleni z wizyty w Instytucie Dzieł Religijnych (IOR). W jego przekonaniu strona watykańska potrafi dowieść swego profesjonalizmu oraz zgodności z międzynarodowymi standardami. Metropolita Waszyngtonu przypomniał, że watykański bank to dla Kościoła bardzo użyteczne narzędzie. Korzysta z niego również Papal Foundation, która za jego pośrednictwem rozsyła w imieniu Papieża granty i stypendia. W ubiegłym roku ich łączna wartość przekroczyła 8,5 mln dolarów. Trafiły one do ponad 30 krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg