Biskupia prowokacja

Nieposłuszeństwem nie rozwiązuje się niczego, ale ryzykuje się samozniszczenie Kościoła w Chinach. W ten sposób sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Savio Hon Tai-Fai SDB, skomentował wczorajsze święcenia biskupie w diecezji Nanchong.

Podczas ceremonii pojawił się tam ekskomunikowany biskup „patriota” Paul Lei Shiyin.

Watykański hierarcha wyraził dezaprobatę wobec obecności bp. Lei na sakrze nowego ordynariusza Nanchong. W jego przekonaniu taka prowokacja oznacza brak szacunku dla nowego biskupa i jego wspólnoty diecezjalnej.

„Wystarczyło wziąć pod uwagę odczucia innych i najlepiej nie uczestniczyć w tej konsekracji – powiedział abp Tai-Fai. – Tymczasem taka postawa nieposłuszeństwa przysparza jeszcze więcej problemów jemu samemu i wspólnotom wiernych. Kościół w Chinach ma dość innych problemów” – zauważył chiński salezjanin.

Stolica Apostolska wielokrotnie przypominała, że akty tak istotne dla komunii kościelnej, jak konsekracje nowych biskupów, mają odbywać się zgodnie z wielowiekową tradycją katolicką i z wyłączeniem tych, którzy nie cieszą się komunią z Następcą św. Piotra.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama