Chiny: sakra z udziałem biskupa patrioty

Obecność ekskomunikowanego biskupa na święceniach nowego ordynariusza Nanchong podzieliła ponownie wspólnotę kościelną w Chinach.

Ks. Joseph Chen Gongao otrzymał zgodę na święcenia biskupie od Benedykta XVI już dwa lata temu. Specjalnie opóźnił jednak ceremonię, by uniknąć obecności ekskomunikowanych biskupów z chińskiego patriotycznego stowarzyszenia katolików. Takie zresztą są wytyczne Stolicy Apostolskiej, która zakazuje udziału konsekratorów pozostających w najwyższych karach kościelnych.

W dzisiejszych święceniach w Nanchong wziął udział bp Paul Lei Shiyin, który nie pozostaje w komunii kościelnej z następcą św. Piotra. Co więcej, jest zaangażowanym działaczem stowarzyszenia patriotycznego, w którym piastuje urząd prezesa nad całą prowincją Syczuan. Wcześniej brał on udział w nielegalnych święceniach biskupich organizowanych demonstracyjnie wbrew woli Stolicy Apostolskiej. Po upomnieniach ze strony Watykanu bp Shiyin nie wykonał żadnych kroków pojednawczych, a nawet pogorszył jeszcze bardziej relacje chińsko-watykańskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama