Peregrynacja szczątków św. Filipa Smaldone.
Do Polski zostaną przywiezione z Włoch relikwie św. Filipa Smaldone - patrona głuchych. Peregrynacja rozpocznie się 21 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Pielgrzymka i nawiedzenie relikwii będzie największym wydarzeniem religijnym dla głuchych w ciągu ostatnich lat. Swój udział zapowiedziały grupy niesłyszących z Włoch. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza święta o godzinie 12.00, której będzie przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.
Kustosz sanktuarium ks. infułat Czesław Wala zwraca uwagę, że dla duszpasterstwa niesłyszących będzie to ważne wydarzenie. - Celem peregrynacji relikwie ma być ożywienie duszpasterstwa niesłyszących - podkreślił ks. Wala. To właśnie na terenie sanktuarium znajduje się duże środowisko głuchoniemych. Istnieje tam m.in. dom dla niesłyszących. Ponadto co roku w pierwszą niedzielę lipca przybywa tam ogólnoświatowa pielgrzymka osób niesłyszących. Kustosz i duszpasterz głuchoniemych ks. Wala zwrócił uwagę, że osoby niesłyszące traktują miejscowe sanktuarium jako własne. Tu 5 lipca 1997 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych zorganizował ogólnopolską pielgrzymkę osób niesłyszących. Przybyło wówczas ok. 800 niesłyszących z różnych regionów Polski ze swoimi duszpasterzami. Od 2010 roku pielgrzymka głuchoniemych miała charakter międzynarodowy, bowiem uczestniczyli w niej głuchoniemi z Irlandii, Włoch, Kanady i USA.
Według organizatorów pielgrzymki każde duszpasterstwo niesłyszących w Polsce będzie miało możliwość otrzymania relikwii św. Smaldone na własność. Całemu przedsięwzięcie pilotuje ks. Grzegorz Sokalski, duszpasterz z diecezji gliwickiej.
Św. Filip Smaldone urodził się 27 lipca 1848 r. Pochodził z Neapolu. Jako kapłan zdobył doświadczenie pedagogiczne i założył specjalny dom dla głuchoniemych. W 1885 r. przeprowadził się do Lecce, gdzie razem z trzema kobietami prowadził zakład dla niesłyszących. Biskup Lecce zatwierdził nową wspólnotę i tak powstał zalążek zgromadzenia Sióstr Salezjanek od Najświętszych Serc. Jest to zakon, którego zadaniem jest praca wśród niesłyszących. Ks. Smaldone otwierał kolejne domy, do których przyjmowano głuchonieme dzieci z ubogich rodzin, a z czasem również niewidome oraz sieroty i dzieci porzucone przez rodziców. Zmarł w Lecce 4 czerwca 1923 r. 15 października 2006 r. Benedykt XVI dokonał jego kanonizacji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.