Ks. Zuziak: Wiara oznacza świadectwo

„Warto, aby nadchodzący Rok Wiary rozbudził we wszystkich wierzących chęć do wypowiadania wyznania wiary z odnowionym przekonaniem, ufnością i nadzieją. Wiara oznacza zaangażowanie i publiczne świadectwo, wymaga odpowiedzialności, także w wymiarze społecznym, za to, w co się wierzy” - pisze w liście rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest on odczytywany we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej. W liście rektor uczelni podkreśla, że dzisiaj próbuje się zakwestionować nie tylko zmartwychwstanie, ale nawet istnienie Boga. Zaznacza on, że świat bez wiary w zmartwychwstanie jest światem bez nadziei, gdyż poza Bogiem nikt i nic nie jest w stanie zadośćuczynić minionemu cierpieniu, przywrócić sprawiedliwości, wyrównać rachunków i krzywd. „Niesprawiedliwość zaznaczająca się w historii nie może być ostatnim słowem w dziejach świata. Dlatego wiara w zmartwychwstanie jest przede wszystkim nadzieją, której w tych burzliwych czasach tak bardzo potrzebujemy” - napisał rektor.

Według niego nadzieja wynikająca z pokonania śmierci przez Chrystusa stanowi serce naszej wiary. „Bywa, że chce się nas jej pozbawić, głosząc ateistyczne hasła, które prowadzą ludzkość w aksjologiczną pustkę” - napisał ks. prof. Zuziak. Jego zdaniem w przezwyciężaniu tego niebezpieczeństwa stara się pomóc papież Benedykt XVI, ogłaszając Rok Wiary.

„Warto, aby nadchodzący Rok Wiary rozbudził we wszystkich wierzących chęć do wypowiadania wyznania wiary z odnowionym przekonaniem, ufnością i nadzieją. Wiara oznacza zaangażowanie i publiczne świadectwo, wymaga odpowiedzialności, także w wymiarze społecznym, za to, w co się wierzy” - uważa rektor uniwersytetu. „Dzięki wierze możemy rozpoznać tych, którzy proszą zmartwychwstałego Pana o naszą pomoc i mamy wystarczająco dużo sił, by dzielić się z nimi miłością” - dodaje.

Rektor krakowskiej uczelni zapewnił, że w dzieło świadczenia o miłości włącza się także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. I dodaje, że w tym celu uczelnia organizuje wiele inicjatyw, uruchomiono m.in. studia podyplomowe: Asystent Rodziny oraz Superwizja w Zawodach Wsparcia Społecznego.

Ks. prof. Zuziak podkreślił, że uczelnia stara się sprostać wymaganiom, które stawiane są środowisku naukowemu, m.in. dba o wysoką jakość kształcenia, prowadzi badania naukowe oraz zgłębia i upowszechnia myśl swojego patrona bł. Jana Pawła II. „Zabiega także o żywą, potrzebną społeczeństwu chrześcijańską obecność w życiu akademickim oraz kontynuuje współpracę z innymi uczelniami” - zaznaczył rektor.

Rektor podziękował także wszystkim darczyńcom za wspieranie uczelni. W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej zbierane są ofiary na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg