Pod hasłem "Stop laicyzacji" odbędzie się 14 kwietnia w Rzeszowie protest zorganizowany przez organizacje katolickie. Jak zapowiadają organizatorzy, jego celem będzie ukazanie solidarności społeczności katolickiej wobec ataków na Kościół i religijność w Polsce.
Zdaniem senatora Solidarnej Polski Kazimierza Jaworskiego, który jest koordynatorem marszu, Polska od dwóch dekad poddawana jest głębokim procesom laicyzacyjnym. Senator dodał, że dotychczas chodziło o takie kwestie jak: obrona życia poczętego, związki partnerskie czy in vitro.
"Różnie na to reagowaliśmy, np. składaliśmy obywatelskie projekty ustaw, tak jak choćby w przypadku in vitro. Teraz chcemy wspólnie zaprotestować przeciwko m.in. dyskryminacji Telewizji Trwam i atakowaniu personalnemu abp. Józefa Michalika. Tym marszem chcemy dać świadectwo przeciwko laicyzacji. Nie chcemy tego wydarzenia upolityczniać, ale pokazać, że jest wiele środowisk, które są temu przeciwne" - powiedział Jaworski we wtorek na konferencji prasowej.
Zaznaczył, że będzie to pierwszy tego typu marsz w kraju. Jaworski dodał, że Podkarpacie to region najbardziej tradycyjny w Europie. "Jesteśmy najbardziej przywiązani do Kościoła, do normalności. Dlatego chcemy, aby z Podkarpacia wyszedł sygnał do innych regionów, że «Non Possumus»" - powiedział.
W ocenie Artura Stojałowskiego z rzeszowskiej Akcji Katolickiej obecnie media dążą do tego, aby odciąć społeczeństwo od Kościoła katolickiego. "Wychowanie młodego pokolenia bez wartości, które niesie religia, będzie niemożliwe. Musimy podjąć walkę o przywrócenie normalności" - dodał.
Natomiast Tadeusz Rogowski z Akcji Katolickiej w Przemyślu podkreślił, że marsz ma być także wyrazem solidarności z metropolitą przemyskim, przewodniczącym Episkopatu abp. Józefem Michalikiem, który - według niego - jest atakowany przez media. "Manifestacja ma mieć charakter modlitewno-pokojowy, nie będzie skierowana przeciwko czemuś ani komuś. Tak jak inni protestują, np. homoseksualiści, tak i my chcemy pokazać, że jesteśmy normalni" - dodał Rogowski.
Marsz, który odbędzie się 14 kwietnia, ma się rozpocząć od mszy św. Następnie jego uczestnicy przejdą ulicami Rzeszowa na rynek. Organizatorzy liczą, że będzie w nim uczestniczyć kilka tysięcy osób.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.