Tematowi rodziny poświęcone będą tegoroczne rozważania wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Jej autorstwo Papież powierzył włoskiemu małżeństwu, Danilo i Annie Marii Zanzucchi. Byli oni wcześniej bliskimi współpracownikami założycielki Ruchu Focolari, Chiary Lubich. Wśród focolarinów zainicjowali Ruch „Nowych Rodzin”.
Anna Zanzucchi powiedziała Radiu Watykańskiemu, że po niespodziance wywołanej papieskim wyborem miała trochę strachu związanego z pisaniem rozważań mówiących o tajemnicy cierpienia Jezusa. Z drugiej strony podkreśliła wdzięczność wobec Benedykta XVI za powierzenie autorstwa jej samej i mężowi.
Natomiast Danilo Zanzucchi zauważył, że pisanie tegorocznych rozważań jest potwierdzeniem dojrzałości świeckich oraz małżonków w wyrażaniu wiary. Powiedział ponadto, że dużą inspiracją było dla nich nauczanie o rodzinie, jakim dysponuje Kościół po pontyfikacie bł. Jana Pawła II.
„Oczywiście Kościół przykłada szczególną uwagę do rodziny w wielu wymiarach i na całym świecie – powiedział autor tegorocznej Drogi Krzyżowej. – Rodzina uświadomiła sobie bardziej, że jest Kościołem oraz że ma w związku z tym także więcej obowiązków wobec społeczeństwa; pomyślmy choćby o wychowaniu dzieci. Jest wiele oznak tego zainteresowania. Pamiętam, że kiedy tylko wybrano Jana Pawła II powołał on Papieską Radę ds. Rodziny. Angażował się, by uznać i dowartościować wkład rodziny w Kościół i w życie społeczne. Co więcej, zwołał Synod Biskupów poświęcony rodzinie, właśnie świeżo po wyborze na Papieża. Owocem tego Synodu była jego słynna adhortacja Familiaris consortio, która jest najbardziej wymownym i kompleksowym traktatem dla rodzin na świecie. Do dziś inspiruje ona również wiele ruchów kościelnych związanych z rodzinami, w tym nasz. Benedykt XVI też nas zaprosił doceniając naszą pracą na rzecz rodziny, którą zainicjował Jan Paweł II” – mówił Zanzucchi.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.