Kościół w Polsce w pigułce

Dane diecezji, biskupów, gremiów Episkopatu, spis instytucji kościelnych w kraju i za granicą. Ponadto statystyki praktyk religijnych Polaków, powołań oraz ilości parafii w diecezjach. Te wszystkie dane gromadzi Informator Konferencji Episkopatu Polski na rok 2012.

Informator jest źródłem danych teleadresowych do najważniejszych instytucji Kościoła katolickiego, tak w kraju, jak i za granicą. Zostały w nim uwzględnione dykasterie watykańskie, Polskie Misje Katolickie czy instytucje powołane przez Konferencję Episkopatu Polski. W części prezentującej diecezje zostały zaprezentowane, po katedrach i sanktuariach, seminaria duchowne. W Informatorze zebrano zdjęcia i opisy przybliżające dzieje danego seminarium.

Znajdziemy w nim również podstawowe dane o wszystkich biskupach polskich, a także o strukturach Konferencji Episkopatu Polski. W Informatorze uwzględniono terminarz spotkań Episkopatu i działań duszpasterskich zaplanowanych na rok 2012.

Z uwagi na przypadające w tym roku 20-lecie reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce, w Informatorze znalazły się dane dotyczące zmian, jakie wprowadziła bulla Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus”. Są także informacje o obsadzie diecezji polskich od 25 marca 1992 r., czyli spis ordynariuszy i sufraganów z latami posługi. Od chwili reorganizacji Kościoła w Polsce zmarło 43 biskupów. Ich spis także znajdziemy w Informatorze.

Rok 2012 to także czas jubileuszowy dla samego Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, który 30 lat temu – 15 października 1982 r. – rozpoczął oficjalnie pracę w siedzibie przy skwerze Kard. S. Wyszyńskiego 6 (dawniej ul. Wronia 84) w Warszawie. W części, gdzie znajdują się dane teleadresowe Sekretariatu, zamieszczono krótką wzmiankę o historii budynku, a także zdjęcia, m.in. z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przez kard. Stefana Wyszyńskiego czy poświęcenia budynku przez kard. Józefa Glempa.

Informator Konferencji Episkopatu Polski na rok 2012 wydało tarnowskie wydawnictwo diecezjalne „Biblos”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama