Skarga ws. Trwam dziś trafi do sądu

Jeszcze dziś do sekretariatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafi skarga Fundacji Lux Veritatis na decyzję KRRiT o nieprzyznaniu Telewizji TRWAM miejsca na cyfrowym multipleksie. Rada ma obowiązek dostarczyć tę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Skarga jest obszernym dokumentem, liczącym 250 stron. Zawiera m.in. wyjaśnienia kwestii finansowych Fundacji – podawanych przez KRRiT jako główny powód odmowy miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV TRWAM.

– Argument, że nie złożyliśmy stosownych wyjaśnień w kwestii zapożyczenia Fundacji jest nieprawdziwy – mówi w rozmowie z KAI Lidia Kochanowicz z Fundacji Lux Veritatis w Warszawie. – Sprawozdanie finansowe za rok 2009 Fundacji z obszernym opisem zadłużenia i jego spłaty złożyliśmy razem z wnioskiem o miejsce na cyfrowym multipleksie – tłumaczy. – Dodatkowo później, 5 kwietnia ub.r., złożyliśmy drugie wyjaśnienie dotyczące już samej pożyczki, z zaznaczeniem, że termin spłaty obejmuje lata 2015-2019. Odtajniliśmy także - za zgodą Zgromadzenia Redemptorystów - punkt umowy dotyczący warunków spłaty.

Chodzi o pożyczkę, jakiej Fundacji udzieliła Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Zdaniem Lidii Kochanowicz, rozmowy z KRRiT są niezwykle trudne, ponieważ nie opierają się na argumentach, a ocena wniosku Fundacji o miejsce na multipleksie dla TV TRWAM była „wybiórcza i dowolna”. – Wiemy, że sprawa jest trudna, ale chodzi nie tylko o nas, ale i o inne podmioty starające się o miejsce na multipleksie, ponieważ nie tylko my zostaliśmy ocenieni według wybiórczych kryteriów – podkreśla Kochanowicz. Ma ona nadzieję, że Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się tą sprawą w krótkim terminie, a samo rozpatrywanie skargi nie będzie ciągnąć się latami.

17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, w której nie przyznano TV Trwam miejsca na multipleksie.

„Wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych” – przekonywał wówczas przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka, jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Na pytanie ze strony biura KRRiT o warunki spłaty tej pożyczki, której termin mija w okresie koncesjonowania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, jedynie informację, że zostało to objęte dyskrecją pomiędzy stronami – mówił Dworak.

Przeciwko decyzji KRRiT odbyły się już dwie uliczne manifestacje w Warszawie i Olsztynie. Zbierane są też podpisy pod protestem, a swój sprzeciw wyrażali hierarchowie Kościoła oraz organizacje i stowarzyszenia katolickie a nawet radni kilku miast.

W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała KEP. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama