W wierze zrozumieć sens bólu

Nawet gdy codzienność naznaczona jest bólem, to w wierze możemy widzieć głębiej i dalej, a przez to choć trochę zrozumieć sens cierpienia – powiedział biskup Andrzej Czaja podczas Mszy św. w intencji osób chorych i starszych, jaka odbyła się w opolskiej katedrze z okazji XX Światowego Dnia Chorego

W trakcie liturgii wierni przyjęli sakrament chorych i otrzymali błogosławieństwo lurdzkie. W homilii bp Czaja zaznaczył, że trzeba żyć na co dzień wiarą. - Nawet wtedy gdy codzienność naznaczona jest bólem to w wierze możemy widzieć głębiej i dalej, a przez to choć trochę zrozumieć sens cierpienia - przekonywał. Biskup przyznał, że czasem trudno jest nam przeżywać obecność Boga w naszym życiu i cieszyć się nią. – Nieraz chcielibyśmy, żeby jakoś tak konkretnie wkroczył w nasze życie i zaingerował zwłaszcza tam, gdzie źle się dzieje – powiedział hierarcha i przywołał słowa papieża Benedykta XVI, wypowiedziane w dniu inauguracji jego pontyfikatu, o tym, że cierpimy z powodu cierpliwości Boga. – Cierpliwość Boga odkupia świat, a niecierpliwość ludzi go niszczy – zaznaczył bp Czaja.

Opolski ordynariusz przypomniał, że Kościół, który idzie z pomocą człowiekowi choremu, dysponuje nie tylko błogosławieństwem. – To niesamowicie ważny wyraz Bożej przychylności i życzliwości, ale tej życzliwości jest więcej. Niezwykle ważnym jej wyrazem jest Słowo Boże i Eucharystia – powiedział hierarcha i wskazał na ważną rolę, jaką w ich przekazywaniu odgrywają katolickie media i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

Szczególną uwagę bp Czaja zwrócił na sakrament chorych, który nazywany błędnie ostatnim namaszczeniem często jeszcze napawa lękiem. Hierarcha zauważył, że będący lekarstwem sakrament chorych bywa często lekceważony, bo nie do końca spełnia nasze oczekiwania. – Nieraz oczekujemy, że gdy już taki sakrament przyjmiemy to od razu będziemy zdrowi jak za poruszeniem czarodziejskiej różdżki. Takie sytuacje także, choć nader rzadko, się zdarzają. Ale już o wiele częściej bywa, że po jakimś czasie osoba nawet nieuleczalnie chora zyskuje zdrowie - powiedział hierarcha i przytoczył konkretny przykład takiego uzdrowienia. Bp Czaja przyznał, że bywa i tak, że sakrament chorych nie przyniesie już nigdy zdrowia dla ciała. Hierarcha zaznaczył jednak, że w sakramencie tym chodzi o coś więcej. – Kontemplujemy w nim podwójną tajemnicę jaką Jezus przeżył na Górze Oliwnej – powiedział biskup i wskazał na zmaganie się Jezusa z wolą Ojca podczas modlitwy w Ogrójcu oraz na Wniebowstąpienie Pańskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg