Prof. Zembala najbardziej wpływową osobą w ochronie zdrowia

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, kardiochirurg prof. Marian Zembala, był w 2011 r. najbardziej wpływową osobą w polskiej ochronie zdrowia - ocenili eksperci tworzący ranking "Pulsu Medycyny" i "Pulsu Farmacji". Jego wyniki opublikowano we wtorek.

Na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia nie znalazł się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W trzech poprzednich rankingach pierwsze miejsce zajmowała b. minister zdrowia Ewa Kopacz - w obecnym marszałek Sejmu jest na 32. pozycji.

Prof. Zembala jest członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, przewodniczącym Rady Naukowej przy MZ, prezesem elektem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń oraz konsultantem krajowy ds. kardiochirurgii.

Drugie miejsce na liście zajmuje prof. Jacek Jassem, który jest specjalistą w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej oraz przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Prof. Jassem to inicjator ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych.

Na trzecim miejscu znalazł się doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Maciej Piróg. Jest on także dyrektorem Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

W pierwszej dziesiątce uplasowali się także: konsultant krajowy ds. transplantologii klinicznej prof. Wojciech Rowiński; kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM prof. Zbigniew Gaciong; kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii prof. Witold Zatoński (animator corocznych akcji rzucania palenia); kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej wrocławskiej AM prof. Alicja Chybicka; wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł; kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD prof. Piotr Kaliciński oraz zmarły na początku lutego prof. Andrzej Szczeklik.

Na 20. miejscu znalazł się wiceminister zdrowia Jakub Szulc, a na 50. - wiceminister Andrzej Włodarczyk. 40. pozycję na liście zajmuje przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha, 57. - prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

Setkę najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia dziesiąty raz wybrali eksperci reprezentujący świat medycyny i polityki, menedżerów ochrony zdrowia oraz stowarzyszenia skupiające producentów leków i wyrobów medycznych.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RANKING, ZDROWIE

Reklama

Reklama