Nie bądź żyła, oddaj krew

Tuż przed XX Światowym Dniem Chorego, który jest obchodzony 11 lutego, Caritas Polska zachęca do honorowego oddawania krwi. To bardziej czytelne i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia - uważa duszpasterz Honorowych Dawców Krwi ks. płk Zenon Surma.

"Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo drugi człowiek potrzebuje pomocy, w szczególności chory, dlatego z okazji obchodzonego po raz dwudziesty Światowego Dnia Chorego, Caritas zachęca do odwiedzenia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i honorowego oddawania krwi" - zaapelował we wtorek dyrektor Caritas ks. Marian Subocz.

Według duszpasterza Honorowych Dawców Krwi ks. płk Zenona Surmy, honorowe krwiodawstwo to poświęcenie i oddanie siebie innym. "Ofiarowanie cząstki krwi drugiemu człowiekowi, by ratować jego zdrowie i życie, to wielki dar" - powiedział. Dodał, że choć jest powszechne, znane i praktykowane "potrzebuje promocji poprzez uwrażliwianie sumień na niesienie pomocy niematerialnej".

W kampanię "Podaruj kroplę miłości" zaangażowały się Parafialne Zespoły Caritas, pracownicy i wolontariusze Caritas, młodzież akademicka, a także duchowni, zgromadzenia zakonne i seminaria duchowne w całej Polsce.

W stolicy 11 lutego ustawione zostaną dwa ambulanse, w których chętni będą mogli oddać krew. Pierwszy z nich w godzinach 10-16 będzie stał przy warszawskim kościele św. Anny, a drugi w godzinach 9-14 przy Wyższym Seminarium Duchownym na warszawskim Tarchominie.

Kampania "Podaruj kroplę miłości" jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Kardiologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, biskup polowy WP Józef Guzdek oraz klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze i klasztor ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.

Krew można oddawać bez uszczerbku dla zdrowia ratując innym życie. Dawcą może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, posiadająca dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL. Wszelkie szczegóły dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdują się na ulotkach dostępnych w parafiach, diecezjalnych Caritas oraz RCKiK.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama