ACTA: Rok na konsultacje i debatę

Opublikowanie jeszcze we wtorek całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej - to jedno ze zobowiązań rządu po poniedziałkowej debacie nt. ACTA, przedstawionych we wtorek przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Premier zobowiązał do tego ministra kultury i tych ministrów, którzy takie dokumenty mają. Sprawdzone zostanie, czy da się opublikować dostępne w Polsce dokumenty Komisji Europejskiej - podało MAC.

"Jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA, Polska tego nie zrobi. Jeśli argumenty w debacie nie będą przekonywające, ratyfikacja nastąpi. Na debatę mamy ponad rok. Do czerwca - kiedy sprawa ACTA będzie przedmiotem obrad Parlamentu Europejskiego, musimy mieć uzgodnione stanowisko czy ACTA niesie zagrożenie dla bezpieczeństwa i wolności użytkowników internetu" - poinformowało MAC.

Wśród opublikowanych zobowiązań jest m.in. przegląd polskiego prawa pod kątem wolności w internecie oraz zmiana podejścia do konsultacji - tak, by "miały wpływ na nasze myślenie". "Będziemy się posługiwali różnymi konsultacji - tradycyjnymi, na piśmie, na platformach internetowych" - pada deklaracja.

Według zapowiedzi, do końca roku gotowa będzie w Ministerstwie Gospodarki pilotażowa wersja rozbudowanego systemu do konsultacji. "Już teraz MAC chce korzystać z portalu konsultacyjnego mamzdanie.org.pl używanego przez organizacje pozarządowe: tam będzie publikować projekty i czekać na opinie i komentarze. W ciągu kilku-kilkunastu tygodni mechanizm ten uzupełnimy o mechanizm oceniania, czy dana opinia podoba się komuś czy nie" - podało MAC.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama