Watykan: Wizyta delegacji OBWE

W Watykanie gościła wysoka delegacja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Na jej czele stał Petros Efthymiou, przewodniczący zgromadzenia parlamentarnego OBWE.

Wolność religijna i sytuacja na wschodnich rubieżach kontynentu to główne tematy rozmów, w których ze strony watykańskiej uczestniczyli szef papieskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran. Jak zaznaczył przewodniczący delegacji, Europa ma zagwarantowane bezpieczeństwo od strony atlantyckiej. Zapewnia to NATO i Unia Europejska. Gorzej jest na wschodzie. Od Wiednia po Kazachstan jest próżnia. OBWE jest jedyną platformą współpracy w tym regionie dla Rosji, Europy i Stanów Zjednoczonych – twierdzi Petros Efthymiou.

„Nasze spotkanie z abp. Mambertim było bardzo pożyteczne, owocne i klarowne – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący zgromadzenia parlamentarnego OBWE. – W pewnym sensie Stolica Apostolska jest dla OBWE źródłem inspiracji, ukazuje nam zasady i wartości. Jest też czynnikiem stabilizacyjnym w tej organizacji. My ze swej strony przypomnieliśmy, że w naszym zgromadzeniu parlamentarnym w Oslo przyjęliśmy rezolucję w sprawie wolności religijnej. W tej kwestii, jak sądzę, istnieje pełna zgodność ze Stolicą Apostolską. Wydaliśmy również rezolucję w sprawie dialogu między różnymi religiami. Wiemy, że jest to platforma pokoju i stabilizacji w naszym społeczeństwie. Niektórzy usiłują bowiem posługiwać się religiami dla celów politycznych”.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg