Powiat olsztyński odnowił trzy przydrożne kapliczki w Pupkach, Klonach i Zalesiu. Ich remont kosztował 115 tys. zł. 60 proc. tej kwoty wyłożył powiat, resztę dołożyła niemiecka Fundacja DBU.
Przydrożne kapliczki, zbudowane najczęściej z czerwonej cegły, to symbol katolickiej od wieków Warmii. Właśnie one pozwalają najłatwiej odróżnić tę krainę od Mazur - te były przez wieki protestanckie i kapliczek tam nie stawiano.
Od 2003 roku powiat warmiński prowadzi akcję systematycznego odnawiania kapliczek, które popadały w ruinę. W tym czasie odnowiono kilkadziesiąt z nich, trzy kolejne - w Klonach, Zalesiu i Pupkach - właśnie wróciły do dawnej świetności.
"Były one znacznie zniszczone i zdewastowane, m.in. w wyniku oddziaływań pogodowych" - powiedziała Krystyna Mathoes, dyrektor Wydziału Inwestycji i Funduszy UE w olsztyńskim starostwie.
Przy renowacji tych kapliczek powiat współpracował między innymi z fachowcami z olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (opracował studium historyczne kapliczek), a specjaliści z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu wykonali badania i programy prac konserwatorskich. Dodatkowo architekt krajobrazu przeprowadził badania otoczenia kapliczek i przygotował program zagospodarowania terenu wokół nich.
"Na realizację tego projektu powiat otrzymał dofinansowanie Niemieckiej Fundacji Federalnej Ochrony Środowiska (DBU). W pozyskaniu środków znaczącą rolę odegrało niemieckie Stowarzyszeniem na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego, które w imieniu powiatu złożyło wniosek o dofinansowanie do Deutsche Bundesstiftung Umwelt Osnabrck czyli w naszym partnerskim mieście" - poinformował PAP Jacek Niedźwiedzki z olsztyńskiego starostwa.
Najstarszą istniejącą kapliczką na Warmii jest barokowa kapliczka z Dobrąga. Powstała w 1601 roku. Niewiele od niej młodsza jest kapliczka stojąca przy ulicy Warmińskiej w Barczewie - pochodzi z roku 1607.
Według znawcy lokalnej historii Janusza Jasińskiego, w roku 1918 na Warmii było ok. 1350 kapliczek. Szacunkowe dane pozwalają ocenić ich dzisiejszą liczbę na ok. 1600 (dobudowano je m.in. w XX-leciu międzywojennym). Przeważająca większość warmińskich kapliczek pochodzi z przełomu 19. i 20. wieku. (PAP)
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.