Sesja edukacyjno–historyczna dla uczniów szkół podstawowych „Tu zawsze byliśmy wolni” odbyła się dziś na Jasnej Górze. Głównym celem spotkania było poznanie historii Częstochowy, w tym i Jasnej Góry, jako duchowej stolicy Polski, kształtowanie postaw religijnych, patriotycznych i obywatelskich oraz ukazanie roli Kościoła w trudnych zmaganiach z komunizmem.
Podczas sesji zostały ogłoszone wyniki w Międzyszkolnym Konkursie Interdyscyplinarnym pod hasłem: „Tu zawsze byliśmy wolni” zorganizowanym w oparciu o ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną „Zło dobrem zwyciężaj”.
Inspiratorkami konkursu były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie: Beata Piech i s. Sergia Gaik. - Zorganizowałyśmy konkurs chcąc uwrażliwić dzieci na miłość do Ojczyzny. Jest to dziś temat, który młodzi niezbyt chętnie podejmują, ale jest on bardzo ważny – powiedziała s. Sergia. Dodała, że celowo ten konkurs związany był z Jasną Górą, bo „choć uczniowie mieszkają w Częstochowie, to jednak mało znają to miejsce i jeszcze mniej kojarzą je z krzewieniem patriotyzmu”.
Do konkursu nadesłano 26 prac plastycznych i 7 literackich. Rysunki i wiersze powstały na podstawie przeżyć i spostrzeżeń, które młodzi zdobyli podczas przejścia w listopadzie ścieżką edukacyjno-dydaktyczną „Zło dobrem zwyciężaj”. Organizatorzy konkursu byli zaskoczeni liczbą prac i ich dojrzałością wobec tak trudnego tematu.
Jak podkreślił Sławomir Maślikowski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, tego typu inicjatywy skierowane dla najmłodszego pokolenia służą budowaniu „kultury pamięci”. – Konkurs bardzo ciekawy, wspaniałe prace wydaje się, że jest bardzo interesująca metoda krzewienia wiedzy historycznej. Wychowanie przez historię jest bardzo ważnym elementem i ono tradycję w polskiej szkole. Dobrze, że u początku edukacji, w szkole podstawowej takie pomysły powstają – powiedział przedstawiciel IPN.
Obecny na spotkaniu o. dr Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze zachęcał młodych, by zawsze kroczyli drogami prawdy i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie, by patrzyli na jasnogórskie Sanktuarium jako ostoję nie tylko wiary, ale i polskości.
Nagrody i wyróżnienia wręczył m.in. o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.
Podczas sesji uczniowie szkół podstawowych poznawali sylwetki wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Z montażem słowno-muzycznym zaprezentowali się młodzi z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych z Częstochowy.
Spotkanie było też okazją do pogłębienia wiedzy o historii Polski, zwłaszcza tej dotyczącej zakończenia II wojny światowej. Dokładnie dziś mija rocznica, kiedy to gen. Leopold Okulicki, pseudonim „Niedźwiadek”, właśnie w Częstochowie 19 stycznia 1945 r. wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Młodzi wysłuchali prelekcji Sławomira Maślikowskiego i obejrzeli film historyczny „Ostatnia wojenna stolica”.
Organizatorami spotkania byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie, Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” i IPN Biuro w Częstochowie.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.