Wzrasta liczba pielgrzymów w Aparecidzie

Z każdym rokiem wzrasta liczba pielgrzymów nawiedzających brazylijskie sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Od samego początku istnienia tego miejsca kultu Maryi posługę sprawują tam redemptoryści.

Ks. Darci Nacioli CSsR, kustosz sanktuarium narodowego, podał oficjalne dane statystyczne ruchu pielgrzymkowego w minionym roku. Sanktuarium nawiedziło blisko 11 milionów (10.885.878) wiernych, czyli o ponad pół miliona (505.705) więcej, niż w roku 2010.

W październiku, w którym przypada święto Patronki Brazylii, sanktuarium odwiedziło ponad milion dwieście tysięcy (1.235.242) pielgrzymów.

Natomiast 13 listopada był dniem, w którym przybyła największa liczba wiernych, sięgająca blisko dwustu tysięcy osób. Tego dnia młodzi z całej Brazylii uczestniczyli w trzeciej młodzieżowej pielgrzymce krajowej, przyjmując krzyż i ikonę Maryi, symbole Światowych Dni Młodzieży, które obecnie nawiedzaj diecezje tego kraju.

Również w okresie ferii zimowych, w lipcu, ponad milion pielgrzymów nawiedziło to jedno z największych światowych sanktuariów maryjnych.

Do sanktuarium liczne grupy pielgrzymów przybywały na ogół pod koniec tygodnia, w święta religijne i państwowe, czyli w dni wolne od pracy. Główny powód takiej praktyki to olbrzymie odległości z wielu regionów kraju do sanktuarium. Według ks. Nacioli w ubiegłym roku pojawiały się liczne pielgrzymki również w ciągu tygodnia. To oznacza dla stróżów sanktuarium przygotowanie nowej strategii przyjmowania i obsługiwania pielgrzymów przez cały tydzień.

Wzrastająca z każdym rokiem liczba Brazylijczyków nawiedzających Dom Matki w Aparecidzie jest konkretnym, najlepszym znakiem mówiącym o wierze tego narodu, który nie poddaje się tak szybko procesowi promowanej laicyzacji, jak to dostrzegamy na Starym Kontynencie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg