Ulicami 26 polskich miast przeszły w uroczystość Objawienia Pańskiego, Orszaki Trzech Króli by oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. „W ten sposób dajemy świadectwo obecności chrześcijan i zwyczajów religijnych w obszarze społecznym" – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. 6 stycznia jest także dniem modlitw w intencji misji i zbiórek pieniężnych na ten cel.
Krakowski orszak poprzedziła Msza św. W katedrze wawelskiej. „Dziś nadal trzeba podążać za mędrcami, docierać do Betlejem i mówić «nie» Herodowi” - podkreślił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń. Po liturgii wyruszył barwny korowód, któremu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Razem z trzema królami przejechał on dorożką na Krakowski Rynek.
Deszczowa pogoda i chłód nie odstraszyły Dolnoślązaków, którzy po raz drugi przeszli w Orszaku Trzech Króli z Ostrowa Tumskiego na wrocławski Rynek, gdzie rozpoczęło się kolędowanie. Abp Marian Gołębiewski powiedział podczas Mszy poprzedzającej wymarsz, że mędrcy podążający do Betlejem mogą być przykładem i ideałem wartym naśladowania dla człowieka XXI wieku.
Orszak tworzyły przede wszystkim rodziny. Dzieci wystąpiły w kolorowych strojach, współtworząc postacie: dwórek, rycerzy z różnych stron świata, giermków, dworzan i posłańców głównych bohaterów orszaku: Trzech Króli, jadących na koniu i wielbłądach.
Ponad 6 tys. śpiewników i tyle samo koron przygotowanych przez organizatorów dla uczestników szybko znalazły odbiorców, którzy wraz ze 150 aktorami przeszli z Ostrowa Tumskiego na wrocławski Rynek, gdzie rozpoczęło się kolędowanie. Zespół 40/30/70 wspomagany przez muzyków ze wspólnoty HalleluJah wykonał tradycyjne kolędy, góralskie pastorałki oraz kilka świątecznych piosenek z własnego repertuaru.
Kilka tysięcy osób wzięło udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Jarosławiu Orszaku Trzech Króli. Honorowymi gośćmi byli: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Przemarsz rozpoczął się równocześnie z trzech kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkali się na Rynku, gdzie wystawiono sceny jasełkowe.
Abp Michalik zauważył, że inicjatywa organizowania orszaków wyszła od ludzi świeckich, którzy w prosty sposób, całymi rodzinami chcieli wyrazić swoją wiarę. Przemarsz rozpoczął się równocześnie trzech kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkali na Rynku, gdzie wystawiono sceny jasełkowe.
Abp Celestino Migliore cieszył się przede wszystkim z obecności całych rodzin, życząc, by to święto przyczyniało się do pogłębiania wiary i niesienia jej do swoich środowisk. „Pragnę wam życzyć, by to wydarzenie religijne, jego piękno, choreografia i folklor przyczyniły się do pogłębienia naszej chrześcijańskiej wiary, która nie jest tylko czymś indywidualnym, ale ma też wymiar społeczny i publiczny” – mówił nuncjusz.
Około 2 tys. osób przeszło w pierwszym Orszaku ulicami Bielska-Białej. Mimo padającego deszczu ze śniegiem i przenikliwego zimna, rzesze ludzi kolędowały na bielskim rynku wraz dziećmi przebranymi za postacie biblijne, bp. Tadeuszem Rakoczym i zespołem „Dzień Dobry”.
Uczestnicy mieli na sobie papierowe korony, nieśli kolorowe sztandary i gwiazdy kolędnicze. Biskup bielsko-żywiecki pozdrawiając uczestników wydarzenia przypomniał, że staje się rodzajem nowej ewangelizacji. „Niech ten orszak będzie znakiem jedności waszych rodzin i nas wszystkich tu zgromadzonych w codziennym poszukiwaniu Chrystusa i dawaniu współczesnemu światu świadectwa Jego miłości” – zachęcał biskup.
Orszaki Trzech Króli przeszły dziś także też ulicami m.in. Poznania, Lublina, Kielc i Płocka, Koszalina, Włocławka, Gdańska i Katowic.
Inicjatywie radosnych pochodów patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się różne środowiska i całe rodziny. Nad całością czuwa Fundacja Orszak Trzech Króli, która dla uczestników tegorocznych marszów przygotowała 65 tys. tekturowych koron i 80 tys. Śpiewników z listem Prezydenta RP do uczestników Orszaków w całej Polsce.
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r. w Warszawie. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” w Warszawie-Międzylesiu.
Każdego roku do inicjatywy dołączają kolejne miasta w Polsce. Obecnie jest ich 26.
Zobacz też galerię: Orszak Trzech Króli w Warszawie
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.