Rwanda potrzebuje pogłębionej ewangelizacji i rzeczywistego pokonania plemiennej segregacji rasowej – wskazali na to biskupi tego afrykańskiego kraju podczas sesji plenarnej episkopatu
W czasie spotkania w Kigali mówiono m.in., że wciąż niezabliźnioną raną pozostają skutki ludobójstwa z 1994 r. Rwanda woła o pokój, przebaczenie i sprawiedliwość – stwierdził sekretarz episkopatu. Podkreślił, że temu właśnie służyć ma pogłębiona ewangelizacja. Drugi kierunek działania to zacieśnianie współpracy na rzecz pokoju między poszczególnymi Kościołami w regionie Wielkich Jezior. Rwandyjscy biskupi wskazali bowiem, że na pewne problemy trzeba patrzeć nie z perspektywy krajowej, ale regionalnej.
Wśród konkretnych inicjatyw ewangelizacyjnych wymieniono m.in. pracę u podstaw w małych wspólnotach, na jakie podzielone są parafie, zgłębianie Pisma Świętego we współpracy z Towarzystwem Biblijnym oraz rozwój kultu Najświętszego Serca Jezusa. Biskupi omówili przygotowania do peregrynacji relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, przewidzianej na czerwiec przyszłego roku. Episkopat podjął też dyskusję nad adhortacją Benedykta XVI Africae minus, która wkrótce w miejscowym języku rwanda trafi do wszystkich parafii tego kraju.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.