Zaopiekuj się aniołkiem

W Białymstoku rusza przedświąteczna akcja charytatywna "Zaopiekuj się aniołkiem" organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". Każdego roku dzięki akcji pomoc otrzymuje kilka tysięcy najbardziej potrzebujących osób.

To jedna z większych i bardziej znanych świątecznych akcji charytatywnych w regionie; jest organizowana od kilkunastu lat.

Hasłem tegorocznej są słowa: "Otwórzcie oczy" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek w siedzibie Stowarzyszenia "Droga" jego szef, ojciec werbista Edward Konkol. Konkol opowiadał o akcji w towarzystwie przebranych za aniołki dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia.

Jak mówił Konkol, w akcji nie chodzi o zebranie jak największej ilości pieniędzy, ale uwrażliwienie na potrzeby innych: na "cierpiące dzieci, samotne, opuszczone, zapomnianych odrzuconych ludzi". "Nasza akcja ma na celu otworzenie oczu, ażeby serce zadrżało, zaczęło żyć, zaczęło reagować na rzeczywistość, która cię otacza" - mówił. Podkreślił, że tylko dzięki otwarciu serc na potrzeby innego, można przeżyć prawdziwie Boże Narodzenie.

W ramach akcji 6 grudnia w centrum Białegostoku zostanie otwarta żywa szopka. Szopka już jest budowana w centrum miasta obok ratusza. W okresie świątecznym będzie tam Święta Rodzina oraz osiołek z Akcentu ZOO w Białymstoku. Między katolickimi a prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia dzieci i młodzież będą tam śpiewać kolędy.

W szopce oraz w 16 dużych sklepach w Białymstoku (na specjalnych stołach) będzie można kupić świąteczne ozdoby wykonane ręcznie przez wolontariuszy oraz przez rodziców dzieci, którym pomaga Stowarzyszenie. Będą m.in. rozprowadzane świece, stroiki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, żłóbki. Do akcji włączyli się też białostoccy więźniowie. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży Stowarzyszenie pomoże najbardziej potrzebującym mieszkańcom regionu.

18 grudnia w centrum Białegostoku na Rynku Kościuszki odbędzie się ekumeniczna Wigilia. Podobnie jak w ubiegłym roku darczyńcy przygotują ok. 10 tys. pierogów, 250 kg smażonych karpi, ok. 200 litrów kapusty.

W czasie trzech grudniowych weekendów, w trzech centrach handlowych, wolontariusze "Drogi", ale też aktorzy i piłkarze będą kwestować na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia. Przed samymi świętami Bożego Narodzenia najbiedniejszym rodzinom będą wydawane produkty, z których będą mogli przygotować świąteczne potrawy. Natomiast 8 stycznia 2012 roku dla dzieci zostanie zorganizowana impreza choinkowa.

Jak mówił w czwartek dziennikarzom szef Stowarzyszenia "Droga", w ubiegłym roku po pomoc przez Bożym Narodzeniem zgłosiło się do Stowarzyszenia ok. 7 tys. osób. By pomóc wszystkim, do środków pozyskanych w ramach akcji Stowarzyszenie dołożyło ok. 100 tys. zł z innych źródeł, m.in. z pieniędzy, jakie dostaje w ramach odpisów 1 proc. podatku. Paczki dostało przed rokiem 1,1 tys. dzieci.

Założone w 1991 roku Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" zajmuje się dziećmi z rodzin ubogich i patologicznych. Prowadzi dom, gdzie znajdują one schronienie, mogą coś zjeść, odrobić lekcje. Stowarzyszenie wspiera też całe rodziny, organizuje letni wypoczynek, zbiórki żywności i odzieży, pomoc terapeutyczną.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama