Cierpienie pozwala nam w sposób konkretny doświadczyć naszego ciała. Jest to doświadczenie negatywne, które jednak dzięki współczuciu i udziale w cierpieniach w Chrystusa może się stać doświadczeniem wspólnoty – przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Abp Zygmunt Zimowski uczestniczył w międzynarodowym kongresie o teologii ciała. Odbył się on na Papieskim Ateneum Regina Apostolorum prowadzonym w Rzymie przez Legionistów Chrystusa.
Abp Zimowski szczegółowo omówił doznania człowieka, którego spotyka choroba bądź cierpienie. Ciało staje się wówczas problemem, deformuje nas, upokarza, oddziela od świata i dotychczasowego życia, staje się czymś obcym – mówił szef watykańskiej dykasterii. Odwołując się z kolei do nauczania Jana Pawła II pokazał, jak to samo cierpiące ciało może się stać miejscem objawienia oraz środkiem zjednoczenia z Bogiem i ludźmi. Jest to możliwe dzięki współczuciu i zbawczej mocy Chrystusa – podkreślił abp Zimowski na rzymskim kongresie o teologii ciała.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.