W ostatniej katechezie, w cyklu poświęconym modlitwie Papież zaznaczył, że jest ona rysem charakterystycznym całego życia Jezusa. Dialog z Ojcem stanowi płomienny rdzeń Jego egzystencji, szczególnie podczas Paschy, w godzinie męki i śmierci na krzyżu. Ostatnie godziny przeżyte przez Pana w Jerozolimie stanowią serce Ewangelii i rzucają światło na całe Jego życie. On przynosi pełne zbawienie, które daje nadzieję na ostateczne zwycięstwo życia nad śmiercią.
Jezus nie był "filantropem, który zatroszczył się o ludzkie cierpienie i choroby; był i jest Kimś znacznie więcej" - powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Polakom mówił: "Jaka modlitwa, takie życie".
Papież Franciszek przypomniał światowej opinii publicznej o zapomnianym konflikcie w etiopskim regionie Tigraj i towarzyszącej mu katastrofie humanitarnej. Od ponad pół roku trwa tam dramat ludzi, uwikłanych w wojnę, której skutkiem jest wewnętrzna migracja oraz widmo głodu, wcześniej już mocno doskwierające tym terenom z powodu długotrwałej suszy.
Nie wiemy, jeszcze jak będzie wyglądał w praktyce proces synodalny. Jest to droga, która rozwija się z dnia na dzień – mówi kard. Mario Grech miesiąc po ogłoszeniu przez Papieża nowej formy Synodu Biskupów. Będzie on odtąd nie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem przebiegającym najpierw na szczeblu lokalnym, kontynentalnym i dopiero na koniec w Rzymie.
Franciszkowi zależy na promocji świeckich w różnych dziedzinach życia kościelnego i społecznego. Przykłada wielkie znaczenie do roli laikatu, starając się przezwyciężać klerykalizm i elitaryzm, które wciąż dają o sobie znać w wielu krajach świata. Wskazuje na to kard. Kevin Joseph Farrell dokonując swoistego bilansu misji kierowanej przez siebie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
Dziś Ojciec Święty przyjmie na audiencji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena – podaje agencja CNA. Z programu spotkania wykreślono jednak udział prezydenta we Mszy Świętej z papieżem Franciszkiem.
Papież Franciszek oświadczył, że konflikty na świecie, ekstremalne zjawiska pogodowe, kryzysy gospodarcze i sanitarny stały się przyczyną głodu i niedożywienia milionów ludzi. Napisał o tym w przesłaniu do polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.
Papieska wizja niesienia pomocy ubogim i potrzebującym jest bardzo chrześcijańska. Franciszek popycha do większej odpowiedzialności za ich los. Odwołuje się przy tym nie do czystej retoryki, tylko do konkretnych wyzwań, którym pilnie trzeba stawić czoło. Przypomniał o tym abp Rino Fisichella, prezentując orędzie na Światowy Dzień Ubogich.
Wciąż jeszcze trzeba przypominać, że rodziny na mocy sakramentu chrztu i małżeństwa powinny odgrywać podmiotową rolę w duszpasterstwie Kościoła – uważa podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
„Konflikty, ekstremalne zjawiska pogodowe, problemy gospodarcze oraz kryzys zdrowotny stały się przyczyną głodu i niedożywienia dla milionów ludzi” – te słowa znajdują się w przesłaniu Papieża Franciszka do Ministra Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej Michała Kurtyki, który przewodniczy obradom 42. Konferencji FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa).
„Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia” – pisze papież Franciszek w swoim orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Będzie on obchodzony 14 listopada, w XXXIII Niedzielę okresu zwykłego pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).
Miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie, ale nikt nie uczy, jak kochać – mówił Franciszek do amerykańskiej młodzieży z Ruchu Jana 17. Powstał on w środowisku protestanckim po wyborze kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową. W specjalnym wideoprzesłaniu Papież przypomniał młodym, że miłość może zmienić świat i budować braterstwo, ale przede wszystkim zmienia nas samych.
Ojciec Święty napisał osobisty list do arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, kard. Reinharda Marxa, prosząc go o dalsze pełnienie posługi jako arcybiskup-metropolita tej diecezji.
Moneyval pozytywnie ocenia skuteczność walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu prowadzonej przez Stolicę Apostolską i Państwo Watykańskie. W pięciu sektorach działania Watykanu zostały uznane za znaczące, a w sześciu za umiarkowane. W ani jednym przypadku nie stwierdzono niskiego poziomu skuteczności.
„Kiedy rodzina odkrywa w pełni dar sakramentu małżeństwa odczuwa pragnienie, aby dzielić go z innymi rodzinami, ponieważ radość misyjna ze spotkania Pana dąży do rozszerzania się i tworzy nowe wspólnoty” – te słowa Papież skierował w przesłaniu do uczestników watykańskiego forum poświęconego wprowadzaniu w życie papieskiej adhortacji Amoris letitia.
"Wbrew fałszywym doniesieniom, podczas swego pobytu w Budapeszcie Ojciec Święty spotka się z prezydentem Jánosem Áderem, premierem Viktorem Orbánem, członkami rządu i innymi wysokimi dostojnikami państwowymi" – czytamy w komunikacie sekretariatu generalnego Konferencji Episkopatu Węgier.
Papież Franciszek zaapelował w środę do Polaków, aby działali na rzecz budowy cywilizacji miłości. Apel skierował podczas audiencji generalnej w Watykanie.
Zapamiętałem tamte dni jako czas ogromnego wysiłku, dzielonego przez wszystkich, poczucia odpowiedzialności i wielkiej radości.
Pomimo eskalacji przemocy w Sudanie Południowym, w tym po serii ataków na duchownych, kościelni przywódcy tego kraju nadal mają nadzieję na od dawna oczekiwaną wizytę Papieża Franciszka. „Spotkanie z Ojcem Świętym przyniosłoby ludziom, którzy bardzo cierpieli i czują się opuszczeni, odrobinę nadziei” – powiedział jezuita, o. Augustine Ekeno, który pracuje w parafii św. Teresy w diecezji Rumbek.
„Stawiajcie Boga i ludzi w centrum waszych codziennych trosk” – te słowa przekazał Papież księżom ze wspólnoty francuskiej św. Ludwika w Rzymie, których przyjął na audiencji. Franciszek zaprosił ich do ponownego odkrycia postaci św. Józefa jako człowieka wiary, czułego ojca, wzoru wierności i ufnego oddania się Bożemu zamysłowi.