Przesłanie papieża Franciszka i wspólny występ izraelskiej oraz palestyńskiej piosenkarki, które zaśpiewały "Imagine" Johna Lennona to kulminacyjne wydarzenia inauguracyjnego wieczoru festiwalu włoskiej piosenki we wtorek w San Remo. Papież mówił o muzyce jako narzędziu pokoju i zgody.
Papież Franciszek w liście do biskupów ze Stanów Zjednoczonych w ostrych słowach skrytykował politykę migracyjną prezydenta Donalda Trumpa, który zdecydował o masowych deportacjach nielegalnych imigrantów. W ogłoszonym we wtorek przesłaniu papież podkreślił, że nie można tego zaakceptować.
Z okazji trwającego w Paryżu szczytu na temat sztucznej inteligencji papież Franciszek zaapelował w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona o działania na rzecz tego, by AI stała się narzędziem rozwoju i walki z ubóstwem. Przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Papież przyjął dziś rektora wielkiego meczetu Paryża. Chems-eddine Hafiz zaproponował Franciszkowi zorganizowanie w stolicy Francji międzyreligijnego spotkania, które – pod papieskim patronatem – byłoby wyrazem „przyjaźni chrześcijan i muzułmanów Europy”.
O obronę życia ludzkiego i odważnego świadczenia miłości Boga, który chce, aby wszyscy byli braćmi zaapelował Ojciec Święty do uczestników Jubileuszu wojska, policji i służb mundurowych. Franciszek przewodniczył w bazylice watykańskiej Mszy św. będącej punktem kulminacyjnym tych uroczystości Roku Świętego. Jego homilię odczytał jeden z papieskich współpracowników.
„Wasze podążanie razem jest znakiem dla wszystkich, hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei” – stwierdza Franciszek w opublikowanym dziś Orędziu na XXXIII Światowy Dzień Chorego, który obchodzony będzie 11 lutego 2025. Jego hasłem są słowa. „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5) i umacnia nas w ucisku”.
Owoce pobożności ludowej powinny się przejawiać przede wszystkim w rodzinach, w pogłębionej modlitwie, aż do łez – mówił Papież, w krótkim przemówieniu, które skierował dziś rano do organizatorów II Międzynarodowego Kongresu Bractw i Pobożności Ludowej. Odbył się na początku grudnia w Sewilli w Hiszpanii.
Rzym choć zwany jest Wiecznym Miastem, to jednak nieustannie się zmienia. Na przestrzeni wieków zmieniał się też ostatni odcinek drogi do Bazyliki św. Piotra.
O planach udostępnienia zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II szerszemu gronu odbiorców i badaczy, mówi w rozmowie z mediami watykańskimi ks. prał. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Pod jego kierunkiem w ostatnich dniach obradował w Rzymie zarząd Fundacji, która w Roku Jubileuszowym planuje szereg działań związanych z dziedzictwem papieża Polaka.
Tyle że chrześcijanie w tym kraju, choć jest ich niewielu, nie mają łatwo.
W minionych dniach brali udział w międzyreligijnym spotkaniu „Meaning Meets Us”.
Najważniejsze było to, iż papież znalazł czas.
Około 1,3 miliona osób przeszło przez Drzwi Święte bazyliki Świętego Piotra od początku Roku Świętego - poinformowano w piątek w Watykanie.
Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?
Papież ma zapalenie oskrzeli, w najbliższych dniach nie będzie wychodził z domu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Prezydent Timoru Wschodniego zastanawia się nad owocami wizyty papieża w jego ojczyźnie oraz nad Dokumentem o Ludzkim Braterstwie. Według prezydenta tekst ten ma „ogromne znaczenie”, ponieważ ma na celu stworzenie „pokojowego, integracyjnego i tolerancyjnego społeczeństwa”. Przypominając drogę do pojednania Timoru z Indonezją, wskazał, że „przywódcy prowadzą ludzi do wojny lub jej zapobiegają. Potrzebujemy przywódców, którzy prowadzą do pokoju”.
Kompetencja jest narzędziem, za pomocą którego możecie najlepiej jak potraficie praktykować miłość, którą Wam powierzono, zarówno w zwykłym towarzyszeniu przyszłym mamom, jak również stawiając czoła krytycznym i bolesnymi sytuacjom - wskazał Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
Jak pięknie byłoby, gdybyśmy za każdym razem, gdy głosimy Credo, czuli się zjednoczeni z chrześcijanami wszystkich tradycji! Głoszenie wspólnej wiary wymaga przede wszystkim wzajemnej miłości - wskazał Ojciec Święty w przygotowanym rozważaniu na spotkanie z duchowieństwem Wschodnich Kościołów Autokefalicznych.
W orędziu na 99. Światowy Dzień Misyjny, którego mottem są słowa: „Misjonarze nadziei pośród narodów”, Ojciec Święty przypomina, że każdy ochrzczony jest powołany do bycia „posłańcem i budowniczym nadziei” we współczesnym świecie. Zachęca, aby wypełnianie tego zadania zacząć od odnowienia osobistej modlitwy i by nie zapominać o ważnej roli wspólnoty Kościoła w kształtowaniu dojrzałej wiary.
Prośmy Pana o łaskę, abyśmy potrafili oczekiwać na spełnienie wszystkich Jego obietnic i aby pomógł nam przyjąć w naszym życiu obecność Maryi – zachęcał Papież w kolejnej katechezie środowej o Chrystusie naszej nadziei. Jej tematem było spotkanie Maryi z Elżbietą. Franciszek podkreślił, że podczas tego wydarzenia to przede wszystkim Jezus, w łonie swojej matki, nawiedził swój lud.