Czwartek, 11 września 2003 r., Bratysława
O 10,57 samolot z Janem Pawłem na pokładzie wylądował na lotnisku im. R. Štefanika pod Bratysławą. Na płycie lotniska zgromadziła się liczna rzesza wiernych, między innymi delegacje Polaków ze Słowacji. Brawami, okrzykami powitali pojawienie się Papieża. Oczekiwał na niego także rząd, przedstawiciele parlamentu oraz Episkopat Słowacji. Ceremonia nieco się opóźniła, gdyż Ojciec Święty opuszczał samolot przy pomocy windy. Następnie na specjalnym ruchomym fotelu został przewieziony na miejsce, gdzie o 11.30 zaczęła się uroczystość.
Pierwszy powitał Papieża prezydent Słowacji Rudolf Schuster, który z szacunkiem ucałował papieski pierścień. Następnie do Papieża podeszła dwójka młodych Słowaków w strojach ludowych, którzy podali mu na tacy chleb i sól. Jan Paweł II, siedząc, pocałował chleb i pobłogosławił sól oraz młodych Słowaków. Po krótkiej defiladzie kompanii honorowej, przemówił prezydent Schuster. Podkreślił wielki autorytet, jaki posiada Jan Paweł II w całym świecie. Wspominając poprzednie pielgrzymki Jana Pawła II na Słowację, zwrócił uwagę, że w międzyczasie udało się Słowakom zbudować państwo bardziej demokratyczne i stabilne. Przejawem tego są także uregulowane na konkordatowej podstawie stosunki ze Stolicą Apostolską. Zdaniem Prezydenta, Konkordat stał się elementem pokoju religijnego w całym państwie. Odnosząc się do podejmowanych w ostatnim czasie starań Jana Pawła II, aby przyszła Konstytucja Unii Europejskiej uwzględniała także podstawowe wartości chrześcijańskie, prezydent Schuster wyraził solidarność z tymi postulatami. Jan Paweł II rozpoczął czytać tekst swego przemówienia w języku słowackim. Dalszy ciąg przemówienia odczytał ks. Robert Urland, Słowak pracujący w Sekretariacie Stanu, a zakończenie, ponownie Papież.
Ojciec Święty wyrażając radość z ponownej wizyty na Słowacji, zwrócił uwagę na postacie Sług Bożych: biskupa Vasiľa Hopko i siostry Zdenki Schelingovej, którzy będą beatyfikowani w czasie niedzielnej Mszy Świętej w Bratysławie. Podkreślił, że są oni symbolem wytrwałej wiary, dzięki której Kościół na Słowacji przetrwał lata prześladowań. Papież odniósł się także do starań Słowacji o wejście do Unii Europejskiej. „Już niebawem – powiedział - kraj Wasz wejdzie jako pełnoprawny członek do społeczności narodów europejskich. Najmilsi, przyczyniajcie się swą bogatą tradycją chrześcijańską do budowania tożsamości nowej Europy. Nie zadowalajcie się tylko poszukiwaniem korzyści gospodarczych. Wielkie bogactwo może w rzeczywistości wywołać także wielką biedę.
Tylko budując społeczeństwo, które – mimo ofiar i trudności – szanuje ludzkie życie we wszystkich jego przejawach, propaguje rodzinę jako miejsce wzajemnej miłości i wzrastania osoby, szuka dobra wspólnego i jest wrażliwe na potrzeby najsłabszych, można zapewnić przyszłość na trwałych podstawach i pomyślną dla wszystkich”. Po ceremonii Jan Paweł II papamobilem udał się do nuncjatury, gdzie wkrótce spotka się z Premierem i Prezydentem Słowacji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.