W swoich wędrówkach po górach Karol Wojtyła odwiedził wiele miejsc. Tym, którzy nie mają ani czasu, ani sił, by obejrzeć je wszystkie, polecamy odwiedzenie kilku z nich. W tym tygodniu proponujemy wycieczkę.
Droga wiedzie fragmentem głównego szlaku beskidzkiego - z Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Zaraz po opuszczeniu Krościenka szlak wchodzi na Kopią Górkę. Jeśli skręcić w tym miejscu z drogi w stronę krzyża, można dostrzec amfiteatr i ścieżką zejść do zabudowań Centrum Ruchu Światło-Życie.
Dalej droga wiedzie przeważnie grzbietem, oferując coraz rozleglejsze widoki. W mozolnej, ale malowniczej wędrówce przez Marszałek i Jaworzynę po trzech godzinach dochodzimy na szczyt Lubania (1211m n.p.m.).
Lubań nie ma szczęścia do schronisk. Dwa, które tu były, spłonęły. Jedno, na samym szczycie - w czasie wojny. Drugie, na pobliskiej Polanie Wyrobki (zielonym i niebieskim szlakiem w stronę Grywałdu) - w 1978 roku. Obecnie istnieje tu baza namiotowa oferująca sympatyczne noclegi. Można też pod wiatą zamówić skromny posiłek czy herbatę.
Lubań słynie z pięknych widoków. Najpiękniejszy rozciąga się nie z samego szczytu, ale z górnej części Polany Wyrobki. Widać stąd między innymi Zalew Czorsztyński i Pieniny. Na dalszym planie - od lewej - Góry Lewockie z Magurą Spiską i Tatry, z bardzo dobrze widocznymi na pierwszym planie trzema wierzchołkami: Kieżmarskiego Szczytu, Łomnicy i Durnego Szczytu. Bardzo malowniczy jest także widok na zachód, w kierunku Turbacza.
Karol Wojtyła bywał na Lubaniu kilka razy. W styczniu 1955 r. przybył tu na nartach wraz ze studentami, by odprawić Mszę pod gołym niebem. W tym samym roku, w marcu, przyszedł tu z Czorsztyna, by później zjechać na przełęcz Snozka. Odwiedzał także Lubań latem, w sierpniu 1954 r. i we wrześniu 1955 r.
Ze szczytu Lubania można zejść z powrotem, szlakiem czerwonym, do Krościenka (2,30h), niebieskim na przełęcz Snozka (1,45h), do Grywałdu zielonym (2h), do Tylmanowej zielonym (2,45h), do Ochotnicy Dolnej zielonym (1,45 h). Można też pójść szlakiem czerwonym na Turbacz (6,30 h). Szlak papieski wiedzie dalej razem ze znakami niebieskimi - do Ochotnicy Dolnej. Początkowo wędrujemy razem ze szlakami czerwonym i zielonym, by po ok. 20 minutach skręcić w prawo. Dalej urokliwym grzbietem schodzimy w dół, do kościoła w Ochotnicy Dolnej. Od Lubania idzie się 2 godz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.