Papież Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy dwóch kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć głosząc Ewangelię argentyńskim Indianom. Są to żyjący w XVII w. ks. Pietro Ortiz de Zárate, argentyński kapłan diecezjalny i wdowiec, oraz o. Giovanni Antonio Solinas, włoski jezuita. Ich męczeństwo zostało oficjalnie uznane w zatwierdzonych przez Papieża dekretach Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jesteśmy strażnikami tradycji i jej piękna, które wyraża się podczas papieskich liturgii. Wskazuje na to nowy mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, którym decyzją Papieża Franciszka został ks. Diego Ravelli. Włoski kapłan od 23 lat pracuje w biurze papieskiego jałmużnika, a od 15 należy do grona papieskich ceremoniarzy.
W dniach 12-13 października w Wiedniu odbywa się spotkanie grupy zadaniowej ds. Handlu ludźmi przy ONZ, w którym biorą udział liczne międzynarodowe organizacje. Również Stolica Apostolska przedstawiła swoje stanowisko. „Trzeba działać, aby media społecznościowe nie były wykorzystywane do mnożenia ofiar” – napisali watykańscy dyplomaci.
„Statua Chrystusa Zbawiciela nad Rio de Janeiro, Jego otwarte ramiona w nieustannym wołaniu o pojednanie, stanowi zaproszenie do braterstwa, które nasz Pan kieruje do tego miasta i do całego kraju” – czytamy w papieskim przesłaniu z okazji 90. rocznicy powstania tej monumentalnej figury, która stała się symbolem tego brazylijskiego miasta.
„Nowość życia otwiera nas na przyjęcie każdego ludu i kultury, a jednocześnie otwiera każdy lud oraz kulturę na większą wolność” - to zdanie wypowiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez w oparciu o List do Galatów, Franciszek stwierdził, że jesteśmy wolni, ponieważ zostaliśmy wyzwoleni przez łaskę i przez miłość, która staje się najwyższym oraz nowym prawem życia chrześcijańskiego.
"Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania prawdy" - powiedział Polakom papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę. Mówił także wiernym o błędach, jakie popełniono w przeszłości podczas ewangelizacji, narzucając jeden wzorzec kulturowy.
"Sytuacja jest dramatyczna. Z Nigerii bojownicy z Boko Haram rozlali się na wszystkie kraje regionu".
W rozmowie z papieską rozgłośnią prezydent Armenii zwrócił uwagę na niebezpieczne ambicje Turcji we współczesnym świecie.
Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Philippe’a Ouèdraogo, arcybiskupa Wagadugu w Burkina Faso. W rozmowie z Radiem Watykańskim purpurat zauważył, że sytuacja w jego kraju jest dramatyczna. Prawie półtora miliona mieszkańców musiało uciekać ze swoich domów w wyniku ataków dżihadystów. „Potrzebujemy pilnej pomocy międzynarodowej” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru.
Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który odrzucił skargę grupy osób domagających się od Stolicy Apostolskiej wypłaty odszkodowań za wykorzystanie seksualne, jakiego doznali w Kościele katolickim w Belgii. W uzasadnieniu powołał się na status Stolicy Apostolskiej, której przysługuje immunitet na mocy prawa międzynarodowego.
Beatyfikacja Albino Lucianiego, Jana Pawła I „Papieża Uśmiechu”, który rządził Kościołem zaledwie 33 dni, zmarłego 28 września 1978 roku odbędzie się w przyszłym roku, na pewno przed Wielkanocą – podaje rzymski dziennik Il Messaggero.
Franciszek mianował nowego mistrza ceremonii papieskich, powierzając mu jednocześnie odpowiedzialność za papieski chór. Został nim ks. Diego Giovanni Ravelli, dotychczasowy szef biura Urzędu Dobroczynności Apostolskiej.
Administratury apostolskie powstały pod koniec lat 80. na fali ogólnej demokratyzacji życia społecznego i politycznego w ówczesnym Związku Radzieckim.
Wiara to nie relacja handlowa z Bogiem – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Zaznaczył, że rodzi się ona z przyjęcia spojrzenia miłości Boga, na które odpowiada się na nie darem, bezinteresownością i uczynkami miłosierdzia.
Na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym wskazał papież podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
Modlitwa nad ludem kończąca Mszę świętą otwierającą Synod. Bazylika Świętego Piotra, 10 października 2021.
Papież Franciszek przyjął w Auli Pawła VI w Watykanie ok. 500 uczestników spotkania Unii Międzyparlamentarnej. Politycy z ponad 70 krajów świata spotkali się w Rzymie, aby wspólnie przygotowywać się do szczytu ekologicznego, który w listopadzie odbędzie się w Glasgow.
"Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele"- powiedział papież Franciszek w sobotę zwracając się do uczestników synodu, rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się "muzeum" z "wielką przeszłością i małą przyszłością".
Modlitwa Franciszka na zakończenie przemówienia w auli synodalnej, 9 października 2021 r.
Papież Franciszek 27 października na placu św. Piotra w Rzymie poświęci dzwony "Głos Nienarodzonych" dla Ekwadoru i Ukrainy. Z prośbą o to wystąpił do niego metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz abp Luis Cabrera Herrera z Ekwadoru.