„Kościół jest zawsze dziełem Ducha: we wspólnocie chrześcijańskiej, w życiu wspólnotowym, w Eucharystii, w modlitwie” – powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej z Biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Franciszek zauważył, że pierwsze kroki Kościoła w świecie wyznaczała modlitwa. Księga „Dziejów Apostolskich” daje nam obraz Kościoła w drodze, który podczas spotkań modlitewnych odnajduje podstawę i bodziec do działalności misyjnej.
Ojciec Święty zaznaczył, że Dzieje Apostolskie ukazują nam cztery istotne cechy życia kościelnego: słuchanie nauczania apostołów, utrzymanie wzajemnej komunii, łamanie chleba oraz modlitwę. To są sposoby na zachowanie jedności z Chrystusem. Wszystko w Kościele, co wzrasta poza tymi „współrzędnymi” jest pozbawione fundamentów, jest budowaniem na piasku, ponieważ to nie ilość dzieł tworzy Kościół, ale sam Bóg. Pozostaje on dziełem Ducha Świętego, którego posłał Jezus, aby go zgromadził. Bez tych czterech współrzędnych Kościół stanie się grupą czysto ludzką na wzór partii politycznej.
Papież – spotkania modlitewne stymulują ewangelizację
Ojciec Święty zaznaczył, że to Duch Święty przypomina o Jezusie, ale nie w sensie ćwiczenia pamięci. Chrześcijanie przemierzając drogi misyjne uobecniają żywego Jezusa. Duch Święty udziela im mocy, aby wyruszać, głosić oraz służyć. Modlitwa jest dla nich zanurzeniem w tajemnicy Boga, który kocha każdego człowieka i pragnie, aby Ewangelia była głoszona wszystkim. Życie pierwotnego Kościoła, które jest punktem odniesienia dla każdego innego doświadczenia chrześcijańskiego naznaczone jest ciągłym następowaniem po sobie: celebracji, zgromadzeń, okresów modlitwy wspólnotowej i osobistej.
Papież – nie obawiajmy się poświęcać czasu na modlitwę
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.