Królestwo Chrystusa realizuje się pośród nas - przypomniał Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązując do obchodzonej 23 listopada uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przestrzegł przed egoizmem, myśleniem tylko o własnym interesie, gdyż może to doprowadzić do tego, że świat obróci się w ruinę.
Publikujemy pełny tekst papieskiego przemówienia.
Drodzy bracia i siostry!
Obchodzimy dziś ostatnią niedzielę roku liturgicznego, święto Pana naszego Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Wiemy z Ewangelii, że Jezus odrzucił tytuł króla, kiedy był on pojmowany w znaczeniu politycznym, na równi z innymi „władcami narodów” (por. Mt 20, 25). Natomiast w czasie swej męki przyznał się do wyjątkowej królewskości wobec Piłata, który wprost Go zapytał: „A więc jesteś królem?”, na co Jezus odpowiedział: „Tak, jestem królem” (J 18, 37); nieco wcześniej jednak oświadczył: „Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18, 36). Albowiem królewskość Chrystusa jest objawieniem i realizacją królewskości Boga Ojca, który panuje nad wszystkimi rzeczami z miłością i sprawiedliwie. Ojciec powierzył Synowi misję przyniesienia ludziom życia wiecznego, poprzez umiłowanie ich aż po największą ofiarę, a jednocześnie dał mu władzę sądzenia ich, ponieważ stał się Synem człowieczym, we wszystkim im podobnym (por. J 5, 21-22.26-27).
Dzisiejsza Ewangelia kładzie nacisk właśnie na powszechną królewskość Chrystusa sędziego, poprzez wspaniałą przypowieść o sądzie ostatecznym, która św. Mateusz umieścił zaraz przed opowieścią o Męce (25 ,31-46). Obrazy są proste, słownictwo jest powszechne, przesłanie jednak jest niezwykle istotne: to prawda o naszym ostatecznym przeznaczeniu i o kryterium, na podstawie którego zostaniemy ocenieni. „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25, 35) i tak dalej. Któż nie zna tej stronicy? Należy do naszej cywilizacji. Naznaczyła historię krajów chrześcijańskiej kultury: hierarchię wartości, instytucje, rozliczne dzieła dobroczynne i socjalne. Faktycznie królestwo Chrystusa nie jest z tego świata, ale prowadzi do wypełnienia całego dobra, jakie dzięki Bogu, istnieje w człowieku i w historii. Jeśli wcielamy w czyn miłość do bliźniego, zgodnie z orędziem ewangelicznym, robimy miejsce dla panowania Boga, a Jego królestwo realizuje się pośród nas. Jeżeli natomiast każdy myśli o własnym interesie, świat nie może nie obrócić się w ruinę.
Drodzy przyjaciele, królestwo Boże to nie sprawa zaszczytów i pozorów, lecz, jak pisze św. Paweł, „to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym (Rz 14, 17). Panu leży na sercu nasze dobro, to znaczy, aby każdy człowiek miał życie i aby szczególnie jego dzieci „najmniejsze” miały dostęp do uczty, którą przygotował dla wszystkich. Dlatego nie wie, co począć z tymi formami hipokryzji tych, którzy mówią „Panie, Panie”, a potem nie wypełniają Jego przykazań (por. Mt 7, 21). W swym wieczystym królestwie Bóg przyjmuje tych, którzy starają się dzień po dniu wcielać w życie Jego słowo. Dlatego Maryja Dziewica, najpokorniejsza ze wszystkich stworzeń, jest największa w Jego oczach i zasiada jako Królowa po prawicy Chrystusa Króla. Jej niebieskiemu wstawiennictwu chcemy zawierzyć się raz jeszcze z synowską ufnością, abyśmy mogli realizować naszą chrześcijańską misję w świecie.
Po modlitwie Anioł Pański:
(po włosku) Jutro w Japonii, w mieście Nagasaki, odbędzie się beatyfikacja 188 męczenników, samych Japończyków, mężczyzn i kobiet zabitych w pierwszej połowie XVII wieku. Z tej okazji, tak znamiennej dla wspólnoty katolickiej i dla całego kraju Wschodzącego Słońca, zapewniam o mej duchowej bliskości. Oprócz tego w przyszłą sobotę na Kubie zostanie ogłoszony błogosławionym brat José Olallo Valdés z zakonu szpitalnego św. Jana Bożego. Jego niebieskiej opiece polecam naród kubański, szczególnie chorych oraz pracowników służby zdrowia.
(po ukraińsku) Serdecznie witam ukraińskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w tych dniach przypada 75. rocznica Holodomoru-Wielkiego Głodu, który w latach 1932-1933 spowodował śmierć milionów ludzi na Ukrainie i w innych regionach Związku Radzieckiego w czasie komunistycznego reżimu. Wyrażając gorące pragnienie, aby żaden porządek polityczny nie mógł więcej, w imię ideologii, zanegować praw osoby ludzkiej i jej wolności oraz godności, zapewniam o mojej modlitwie za wszystkie niewinne ofiary tej olbrzymiej tragedii i wzywam Świętą Matkę Bożą, aby pomogła narodom podążać drogami pojednania i zbudować przyszłość we wzajemnym szacunku i szczerym dążeniu do pokoju.
(po polsku) Z radością pozdrawiam Polaków. „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam". Te słowa słychać dzisiaj w świecie ze szczególną mocą. Przypomina je każdego dnia dobrze wam znany sygnał Radia Watykańskiego. Jutro Sekcja Polska tego Radia obchodzi 70 lat działalności. Dziękuję jej redaktorom za ofiarną pracę. Im i wam wszystkim serdecznie błogosławię.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.