Stolica Apostolska zaapelowała o ratyfikowanie i realizację umów międzynarodowych, które pozwalają rozwiązywać problemy migracji w oparciu o poszanowanie praw człowieka. Watykańskie stanowisko przedstawił abp Silvano Tomasi. Zabrał on głos podczas obradującej w Genewie w dniach 27-30 listopada sesji Rady Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że w skali całego świata 200 mln osób żyje w innych krajach, niż te, w których się urodzili. Migranci stanowią 3 proc. globalnej siły roboczej. Ta złożona problematyka wymaga współpracy władz państwowych, instytucji międzyrządowych oraz obywatelskich. Szczególną rolę mogą w tej dziedzinie odgrywać organizacje pozarządowe oraz wspólnoty religijne.
Abp Tomasi zaproponował, aby w wypracowywaniu spójnej polityki migracyjnej uczestniczyli także przedstawiciele emigrantów. Zachęcił do sprawiedliwego uznania wkładu przybyszów w życie społeczeństw krajów osiedlenia. W obliczu ludzkich tragedii, związanych z próbami pokonania granic, watykański dyplomata wezwał do stworzenia mechanizmów zapobiegania katastrofom oraz pomocy ich ofiarom. „Społeczność międzynarodowa powinna dostrzec, że od poszanowania podstawowych praw migrantów zależy wykorzystanie możliwości płynących z przemieszczania się ludzi między poszczególnymi krajami” – powiedział w Genewie abp Tomasi.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.